MADRID, Odlične političke odnose Srbije i Španije treba iskoristiti kao podsticaj za razvoj ekonomskih odnosa, koji su na relativno niskom nivou, kaže premijer Srbije Mirko Cvetković.
Predstavljajući mogućnosti ulaganja u Srbiju u Konfederaciji poslodavaca Španije, premijer Cvetković je istakao da je Srbija zemlja u nepovratnom procesu evropske integracije, koja očekuje status kandidata za članstvo u EU do kraja godine.
S tim ciljem u zemlji su sprovedene značajne političke i ekonomske reforme, i poslovna klima unapređuje se iz dana u dan i usklađuje sa evropskim standardima, istakao je Cvetković.
On je ukazao da su u Srbiji već prisutne mnoge velike svjetske kompanije kao što su “Fijat”, “Ju es stil”, “Filip Moris”, “Britiš ameriken tobako”, “Lafarž”, “Bol pekidžing” i nijedan strani investitor nije napustio Srbiju, već, naprotiv, većina proširuje svoja ulaganja.
Kao prednosti Srbije, premijer je izdvojio i poreske olakšice i podsticaje za investitore, kao i sporazume o slobodnoj trgovini sa brojnim zemljama kao što su Rusija, Turska, zemlje CEFTA, koje čine tržište od više stotina miliona ljudi na koje je moguće izvoziti bez carina.
Cvetković je naveo i da je Srbija makroekonomski stabilna zemlja, koja je nedavno sa Međunarodnim monetarnim fondom zaključila aranžman iz predostrožnosti, kao dokaz da vodi dugoročno održivu i kredibilnu fiskalnu i monetarnu politiku.
O prednostima ulaganja u Srbiju govorio je i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, koji je naglasio da je Srbija zahvaljujući aranžmanu sa MMF-om i odgovornoj fiskalnoj politici uspjela da tokom ekonomske krize poboljša svoj kreditini rejting.
On je ukazao da su Srbija i Španija proteklih godina imale relativno nizak nivo robne razmjene uz deficit na srpskoj strani, tako da postoji veliki potencijal za unapređenje trgovinskih odnosa.
Prema njegovim riječima, i španske investicije u Srbiju proteklih godina bile su na skromnom nivou i od 2007. do 2011. godine dostigle su 126,1 miliona dolara.
Državni sekretar za trgovinu Španije Alfredo Bonet naglasio je da je Srbija sa veoma povoljnom geografskom pozicijom, u srcu Balkana, sa velikim potencijalom u ljudskom kapitalu i dobrim obrazovnim sistemom.
On je naveo da su pokazatelji ekonomske saradnje dvije zemlje i dalje skromni, ali da pokazuju napredak iz godine i godinu.
Kao potencijalne oblasti saradnje dvije zemlje tokom razgovora sa brojnim privrednicima u Konfederaciji poslodavaca Španije izdvojena je infrastruktura energetika, telekomunikacije, zaštita životne sredine.
Ukupni ekonomski odnosi Srbije i Španije su prevashodno zasnovani na robnoj razmjeni koju karakteriše mali obim i uska struktura robe, odsustvo proizvoda višeg stepena obrade i stalan deficit na strani Srbije, pokazala je analiza Privredne komore Srbije, objavljena uoči posjete premijera Cvetkovića toj zemlji. Tanjug
Komentariši