BANJALUKA, Žene su vlasnice 10.765 privrednih subjekata u Republici Srpskoj (RS) ili 27,32 odsto svih preduzeća.
Suvlasnice su 695 ili 1,88 odsto svih registrovanih firmi, navedeno je u Nacrtu strategije preduzetništva žena u Republici Srpskoj, koju će razmatrati poslanici parlamenta Srpske na sjednici zakazanoj za 29. januar.
Žene su u najvećem broju vlasnice preduzeća u zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti, dok su suvlasnice dominantnije kod pravnih osoba.
Ipak, najveći broj subjekata u vlasništvu žena ili 97,6 odsto spada u kategoriju mikrosubjekata, odnosno onih koji zapošljavaju do devet radnika. Kod suvlasnica je malo drugačija slika, jer se radi o većim porodičnim biznisima kod kojih su muž i žena vlasnici većih subjekata.
Pripadnice nježnijeg spola najčešće posluju u uslužnim djelatnostima kao što je trgovina, najviše na području Banjaluke, a najmanje na području Istočnog Sarajeva i Trebinja.
Privredni subjekti u njihovom vlasništvu zapošljavaju 21.356 lica ili 11,9 odsto od ukupnog broja zaposlenih.
U predloženoj strategiji se naglašava da statistički pokazatelji ukazuju na značajno učešće preduzetnica u privredi Republike Srpske, ali i činjenicu da žene i dalje u mnogim oblastima nemaju ravnopravnu ulogu u društvu te da su tradicionalni stereotipi o njima još uvijek aktuelni.
“Ipak, okruženje prema ženama u poslovanju i slika o preduzetnicama se mijenja na bolje, a tome su svakako doprinijele i dosadašnje aktivnosti podrške preduzetništvu žena koja je obuhvatala program podrške koji je usvojila Vlada Republike Srpske te niz aktivnosti nadležnih organa”, dodaje se u ovom dokumnetu.
Cilj strategije je da se obezbjedi sistemska podrška preduzetništvu žena na republičkom i na lokalnom nivou, omogući njihovo veće učešće u privredi, te jačanje ovog preduzetništva u svim dijelovima Republike Srpske, a posebno u seoskim područjima. Fena
Komentariši