Dodaju da jezero ima kapacitet za još vode, brana je sigurna pa razloga za brigu nema.
“Za sada ne postoje nikakve opasnosti vezane za samu akumulaciju. Ona je zbog nerada HE Plat par metara veća od planske kote, međutim to je normalno stanje u ovo doba godine i ne postoje bojazni da bi se na bilo koji način moglo desiti da imamo neke velike količine vode koje bi nizvodno mogle bilo šta da ugroze”, kaže generalni direktor HET-a, Gordan Mišeljić.
I Trebišnjica je veća nego inače, a narednih dana biće još više vode. Kote i protoci se kontrolišu, pa do izlivanja rijeke neće doći uvjeravaju u HETu.
“U ovom trenutku kroz grad nekih 30 do 35 kubnih metara u sekundi protok. Narednih dana, tokom narednog mjeseca biće nešto jače 40-45 u sekundi. Sve u svemu znači da je to zbog havarije u Dubrovniku imamo pojačan protok kroz grad ali situacija što se tiče akumulacije je pod kontrolom”, kaže izvršni direktor za upravljanje sistemom HET-a, Aleksandar Vujić.
Havarija u HE Dubrovnik stvorila je glavobolje nadležnima u HET-u. Vode je sve više, ali je i minus u proizvodnji sve veći.
“Trenutni minus je neki red veličine 300 gWH do sada u odnosu na planiranu proizvodnju”, kaže generallni direktor HET-a, Gordan MIšeljić.
Kada se sve sabere i oduzme, HET gubi oko 20 milona maraka, žale se nadležni. Hidroelektrana u Platu ne radi od januara, uskoro kreće njena sanacija pa je realno očekivati da turbine HE Dubrovnik prorade tek na jesen, nadaju se u ovom hercegovačkom gigantu. ATV
Komentariši