Bonitetno izvrsne kompanije Zapadnohercegovačkog kantona

ŠIROKI BRIJEG, U kantonu Zapadnohercegovačkom posluje 1.208 kompanija sa ukupnim prihodima od 3,63 milijarde KM od čega je 598 miliona KM prihoda od izvoza i 285 miliona KM neto dobiti pokazuju finansijski izvještaji.

Analitičko bonitetna kuća Bisnode BH zajedno sa Vladom Zapadnohercegovačkog kantona organizovala je poslovni susret u Širokom Brijegu na temu Bonitetne izvrsnosti kompanija, gdje su se predstavljali rezultati poslovanja ovog kantona sa posebnim osvrtom na bonitetno izvrsne kompanije, njihov doprinos poboljšavanja i razvoja poslovanja.

Najviše kompanija koje posluju na području ovog kantona je u trgovini 35 odsto, potom u prerađivačkoj industriji sa 18,5 odsto i građevinarstvu sa 6,5 odsto, a najviše kompanija spada u kategoriju malih preduzeća, čak 83,8 odsto.

Prema ukupnom prihodu i izvozu sa 38 odsto u Zapadnohercegovačkom kantonu prednjači Široki Brijeg, potom slijedi Posušje sa 26 odsto prihoda i 37 odsto izvoza.

Kada su u pitanju troškovi u 2018. godini, rashodi za bruto plate iznose 289,5 miliona KM, za  amortizacije 93,8 miliona KM i rashodi za kamate po osnovu poslovnih zaduženja 20,9 miliona KM.

Ministar privrede u Vladi Zapadnohercegovačkog kantona Dario Sesar predstavio je stanje u privredi u ovom kantonu, te istakao programe podsticaja, kao i neke od aktivnosti koje provodi ovo ministarstvo.

“Strategijom razvitka Županije Zapadnohercegovačke želimo stvoriti ekonomski jaku županiju baziranu na razvoju malog i srednjeg gospodarstva, poljoprivredi i turizmu. Povećanje broja pravnih subjekata i smanjenje nezaposlenosti u našoj županiji, a koja se nalazi u državi čije su medijske naslovnice prepune negativnih vijesti, svjedoči o perspektivi našeg gospodarstva. Nastavkom suradnje javnog i privatnog sektora nastaviti ćemo pozitivni gospodarski rast”, rekao je Sesar.

O dostupnim EU fondovima u okviru kojih se otvaraju nove prilike za sufinansiranje projekata za preduzetnike kao i o budućim instrumentima koji će biti aktualni u nadolazećem razdoblju a koji su orijentisani na preduzetništvo pričao je šef kancelarije za evropske integracije Vlade Zapadnohercegovačkog kantona Ivan Jurilj.

Pročitaj više:  Otvoreno pismo radnika Banke Srpske

Nakon predstavljenih uspjeha privrede, predstavnicima bonitetno izvrsnih kompanija uručen je Bisnode sertifikat bonitetne izvrsnosti, međunarodno priznata potvrda kvaliteta poslovanja kompanije, njene izvrsnosti i sigurnosti u poslovanju. Dobitnici i gosti uživali su uz izvrsna vina prijatelja druženja, preduzeće Hercegovina Produkt Čitluk.

Ovaj susret predstavlja nastavak jedne pozitivne inicijative započete prošle godine suradnjom Bisnodea i Vlade ŽZH, koja za cilj ima afirmirati ulogu privatnog sektora u društvu, ali i graditi konstruktivan dijalog između privatnog i javnog sektora.

Sertifikat bonitetne izvrsnosti predala je direktorica kompanije Bisnode BH Zlata Mulać Jagličić za ukupno 14 kompanija, od toga devet iz Zapadnohercegovačkog kantona, te ostalih pet za kompanije iz Hercegovačko-neretvanskog kantona i Livanjskog kantona.

Pet kompanija iz Širokog Brijega koje su preuzele sertifikat su Chemo Commerce , San Marino, EZ Engineering , Dual-Mont i Europapier – Hercegtisak, iz Gruda A.S.P.I., dvije iz Ljubuškog – Džajić Commerce i T&D Company, zatim BINVEST iz Posušja te iz drugih kantona Drvopromet Šujica Tomislavgrad, Vrtlarija Šarić Livno te iz Mostara Ceste,  Studentski centar i  ZIK.

Drvopromet Šujica Tomislavgrad nosilac je Zlatnog sertifikata bonitetne izvrsnosti, što je izuzetno priznanje s obzirom da samo 3,8 odsto kompanija u BiH imaju zlatnu bonitetni izvrsnost, koji označava nadprosječnu vrijednost kompanije koja tri godine za redom iskazuje najvišu ocjenu izvrsnosti.

Sertifikat bonitetne izvrsnosti

Sertifikat bonitetne izvrsnosti je izuzetno priznanje kojim kompanije dokazuju u domaćoj imeđunarodnoj poslovnoj zajednici da su kvalitetan i siguran poslovni partner, jer bonitetna izvrsnost definiše natprosječnu bonitetnu vrijednost poslovnog subjekta.

Bisnode Sertifikat bonitetne izvrsnosti ističe certificirane kompanije u njihovom okruženju istovremeno ih stavljajući u ravnopravan položaj sa kompanijama iz EU, jer se pri ocjenjivanju primjenjuje ista metodologija i dokazani kriterijumi.

Koliko su značajne bonitetno izvrsne kompanije najbolje govori činjenica da, iako ih je nepunih 26 odsto od ukupnog broja aktivnih kompanija u BiH, njihov udio u ukupnim prihodima države je 70 odsto, u ukupnoj dobiti 80 odsto a zapošljavaju 59 odsto ukupno zaposlenih u BiH.

Pročitaj više:  Nepoznati rezultati razgovra Vučića i Dačića o rekonstrukciji

Comments

Jedan komentar na na “Bonitetno izvrsne kompanije Zapadnohercegovačkog kantona”

  1. sertifikat balege kravlje Avatar
    sertifikat balege kravlje

    ca ti gospe sinjske i svetoga barbe jeli i nas Aluminij Mostar dobio kakav certifikat

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts