NJU DELHI, Indija verovatno neće potpisati Azijsko-pacifički trgovinski sporazum (APTA) zbog protivljenja industrije i poljoprivrednika.
Ovo je saopštila jedna snažna patriotska grupacija bliska premijeru Narendri Modiju, raspršivši izglede za formiranje gigantske zone slobodne trgovine, prenosi Rojters.
Ministri trgovine iz 16 država pokušavaju ove nedjelje da se dogovore o uslovima Regionalnog sveobuhvatnog ekonomskog partnerstva (RCEP) u Pekingu, u novom nastojanju da otklone barijere u regionu u kojem živi 45 odsto svjetskog stanovništva.
Međutim, napredak je spor, velikim dijelom usljed razmimoilaženja između Kine i Indije vezanog za pristup tržištima i liste zaštićene robe, navodi britanska agencija.
Hinduistička patriotska grupa, Raštrija Svajamsevak Sang, objavila je juče da u Indiji postoji mala podrška tom sporazumu.
“Tokom širih konsultacija, nijedan sektor nije podržao ideju da se nastavi sa RCEP-om. S obzirom na protivljenje svih sektora, malo je vjerovatno da će vlada nastaviti sa sporazumom”, izjavio je predstavnik ekonomskog ogranka te grupe.
Indijsko ministarstvo trgovine saopštilo je, međutim, da ostaje angažovano u pregovorima o tom paktu, u želji da isposluje balans između smanjenja tarifa koje predlažu partneri i osjetljivog domaćeg tržišta.
Sporazum uključuje 10 članica ASEAN grupe iz jugoistočne Azije i šest azijsko-pacifičkih zemalja, poput velikih ekonomija kao što su Kina, Indija, Japana i Južna Koreja.
Zemlje ASEAN-a se zalažu za sklapanje sporazuma do decembra 2019. godine zbog rastućeg protekcionizma širom svijeta, koji ugrožava izglede privrednog rasta.
Indijski poljoprivrednici smatraju da će sporazum nametnuti smanjenje carina koje bi dovelo do pojeftinjenja uvoza poljoprivrednih proizvoda, kao što su mliječni proizvodi, u zemlji u kojoj je poljoprivreda i dalje glavni izvor egzistencije za oko 1,3 milijarde stanovnika.
Nekoliko drugih industrijskih grupa u Indiji, poput proizvodjača čelika, mašina i automobila, usprotivilo se učešću Nju Delhija u sporazumu, navodeći ka razlog prijetnju od jeftinijeg uvoza iz Kine, prenosi Rojters. Tanjug
Komentariši