BEOGRAD, Za Srbiju je izazov veće usporavanje zone evra nego što se očekivalo, a prije svega usporavanje najvažnijih trgovinskih partnera – Njemačke i Italije, za koje se očekuju stope rasta od 0,5% i 0% u ovoj godini, ocjenjuje se u najnovijem izvještaju o inflaciji za novembar, koji je objavila Narodna banka Srbije (NBS).
Kako se navodi, izvoz Srbije nastavlja da bilježi relativno visoke stope rasta uprkos brojnim izazovima u međunarodnom okruženju kao što su trgovinske i geopolitičke tenzije.
Usporen je i rast drugih važnih trgovinskih partnera Srbije – zemalja našeg regiona, koje su takođe u velikoj mjeri usmjerene na tržište EU.
Uprkos izazovima s kojima se suočava izvozni sektor Srbije, podaci o izvozu u dosadašnjem dijelu godine ukazuju na njegove dobre performance, ocjenjuje NBS.
U prvih devet mjeseci ove godine ukupan izvoz Srbije nastavlja da bilježi dvocifrene stope rasta (10,9% međugodišnji rast). Pri tome, izvoz robe povećan je za 8,5% međugodišnje, a izvoz usluga za 17,4% u odnosu na isti period prošle godine.
To znači da Srbija i dalje povećava svoj izvoz brže od rasta globalne (uvozne) tražnje i time nastavlja da povećava svoje učešće na svjetskom tržištu.
Na dobre performanse izvoza ukazuju podaci o izvozu robe u EU, jer je njen rast znatno usporen.
Prema podacima o spoljnoj trgovini, u prvih devet mjeseci ove godine, u EU je izvezeno robe u vrijednosti od 8,7 mlrd evra, što je više za 557 mln evra (6,8%) nego u istom periodu prošle godine.
Najviše je povećan izvoz robe u Njemačku (za 184 mln evra), tako da je dostigao 1,7 mlrd. evra. Izvoz je povećan u 26 zemalja EU, dok je samo u Italiju i Bugarsku smanjen.
Ipak, Italija je, sa 1,4 mlrd. evra vrijednosti izvoza od početka godine, drugo najznačajnije izvozno tržište. Ako se izuzmu automobili, izvoz u Italiju je gotovo nepromjenjen.
Kada su u pitanju tržišta van EU, poslije Njemačke, Srbija je najviše povećala izvoz u Kinu, za 134 mln. evra, tako da je on dostigao 191 mln. evra, nakon relativno niskog nivoa prošle godine. Nova ekonomija
Komentariši