Fond solidarnosti RS plaća rasipništvo bijeljinskog vodovoda

BIJELJINA – Bijeljinsko preduzeće “Vodovod i kanalizacija” je tokom prošle godine povećalo troškove poslovanja, najviše za plate radnicima zbog čega se u vrijeme pandemije dovelo u situaciju da nema odakle platiti 430.000 maraka za ratu kredita. Grad Bijeljina kao garant, prinuđen je da izmiri ovu obavezu i to iz sredstava koje je ova lokalna zajednica dobila krajem juna iz Fonda solidarnosti za obnovu Srpske.

vodovod i kanalizacija bijeljina
Foto: RTV BN

Preduzeće nije u mogućnosti da izmiri dospjeli anuitet. Otežana naplata potraživanja i ugrožena likvidnost u vrijeme epidemije uzrokovali su  da se ne mogu na vrijeme izmiriti obaveze  po osnovu otplate kredita pa se društvo obratilo gradu sa zahtjevom za pomoć radi rješevanja problema”, stoji u Odluci o pomoći koju naredne sedmice treba da potvrde odbornici u Skupštini grada.

Novac koji je Bijeljina dobila od Vlade Republike Srpske mogao je biti pametnije utrošen da je uprava “Vodovoda i kanalizacije” ranije vodila računa o obavezama koje im dolaze.

Iz izvještaja o poslovanju u prošloj kao i u Prijedlogu poslovanja za ovu godinu se jasno vidi kako se u preduzeću nije previše štedilo.

Plate su u 2019. godini rasle za 5,7 odsto što je preduzeće opteretilo za dodatnih 250.000 maraka. Samo po osnovu zateznih kamata preduzeće je dalo preko 160.000 maraka, a po osnovu reprezentacije 54.000 KM.

Rasli su i troškovi za laboratorijskog materijala (19 odsto), električne energije (6,6 odsto), tekućeg održavanja (3,7) odsto, kao i rashodi po kreditima (10,4 odsto).

Iako je stepen naplate bio fenomenalnih 100,81 odsto, ostvarena je skromna dobit od 41,088 KM.

Ni ova godina se ne razlikuje puno od prethodne kada su poslovni planovi ovog komunalnog preduzeća u pitanju.

Planiran je rast prihoda od 4,69 odsto u odnosu na 2019. godinu ali i rast rashoda od 3,43 odsto. Velikih ušteda nema, pa je planirano da troškovi za plate i dalje rastu, doduše u ne tako velikom obimu.  Uprava se ne odriče reklamiranja u medijima kao ni reprezentacije pa je po ovom osnovu računala da potroši ukupno око 120.000 maraka.

Pročitaj više:  Od sutra isplata stare devizne štednje

Međutim, veoma je upitna svrha ovog plana s obzirom da se on usvaja u drugoj polovini godine. Takođe, vidi se da je rađen prije pandemije virusa korona s obzirom da se nigdje u planu poslovanja ne računa na uticaj i negativne posljedice pandemije koja je imala veoma negativan uticaj na privredu.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts