BANJALUKA – Dugoročne obaveze dubičke fabrike “Hemijska prerada kukuruza” (HPK) iznose 5,7 miliona, kratkoročne 7,5 miliona, imovina je pod hipotekom, računi blokirani i stečaj je neizbježan, ocjena je predstečajnog upravnika i vještaka ekonomske struke nakon analize stanje u preduzeću.
U Okružnom privrednom sudu Prijedor juče je održano ročište na kojem je predstečajni upravnik HPK Vojo Pavičić prezentovao izvještaj kojim je potvrđeno da su ispunjeni uslovi za otvaranje stečaja, a ekonomsko vještačenje uradila je vještak Dosta Baraković.
Ona je za CAPITAL rekla da su kratkoročne obaveze HPK oko 7,5 miliona KM, a tekuća sredstva 2,4 miliona KM.
“Obaveze su veće od tekućih sredstava za 5,1 milion maraka ili 3,12 puta”, istakla je Barakovićeva i dodala da su dugoročne obaveze 5,7 miliona.
Naglasila je da su obaveze za isplatu zarada i naknada 1,4 miliona, te da plata radnicima nije isplaćena u ovoj godini, a doprinosi nisu plaćani niz godina, od 2017. do danas.
“Obaveze su mnogobrojne, imovina opterećena, prestali su sa radom, nemaju nikakvih prihoda, sedam miliona je faktički dospjelo na naplatu, u blokadi je već bilo 1,5 miliona kada je pravljen izvještaj sredinom avgusta i to se povećava”, istakla je Barakovićeva.
Ona je naglasila je da je u 2018. godini gubitak HPK bio 4,6 miliona, a već 2019. godini 5,1 milion.
Knjigovodstvena vrijednost imovine te fabrike je 26,4 miliona KM, ali je veći dio imovine pod hipotekom Poreske uprave i drugih pravnih lica.
Barakovićeva je rekla i da HPK nema ugovorenih poslova, prema tome nema ni nade da će biti ostvareni budući prihodi i da može biti nastavljena osnovna djelatnost.
Predstečajni upravnik Vojo Pavičić rekao je da su ispunjeni uslovi za otvaranje stečaja u HPK.
“U narednih nekoliko dana se očekuje donošenje rješenja suda po tom pitanju. HPK u kontinuitetu od 2017. godine ostvaruje gubitke, kasne plaćanja i izvjesno je da će sud otvoriti stečaj, imenovati upravnika. Nakon toga će biti pozvani povjerioci da prijave potraživanja u roku od 30 dana i onda će se znati kolika su potraživanja i šta je priznato”, rekao je Pavičić.
HPK je prestao sa radom 10. marta ove godine, a računi su im blokirani neprekidno od 20. marta. Uslov za pokretanje stečaja je blokada od 60 dana.
Samo u prvih šest mjeseci ove godine gubitak HPK premašio je 800.000 maraka, pokazao je finansijski izvještaj tog preduzeća.
Iako je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS isticalo nekoliko puta da će pomoći ovom preduzeću, to se na kraju nije desilo.
Portal CAPITAL pisao je u više navrata o problemima u toj fabrici u tekstovima “Radnicima „HPK Draksenić“ tri mjeseca kasni plata”, “Blokirani svi računi „HPK Draksenić“”…
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
Komentariši