Vrijeme na strani Kine: Ekspresno se oporavljaju od koronakrize

PEKING – Kineska spoljna trgovina izuzetno se brzo oporavila od pandemije i taj oporavak je nastavljen i u septebru, najbržom stopom u posljednjih 18 mjeseci.

FOTO: Pixabay

Izvoz je porastao za 9,9 odsto u odnosu na godinu prije, što iznosi 239,8 milijardi dolara. To je rast od 0,4 odsto u odnosu na mjesec prije. Uvoz je porastao za 13,2 odsto pa sada iznosi 202,8 milijardi dolara, što je pad od 2,1 procenat u odnosu na avgust.

Kineski BDP će ostvariti očekivani rast od 5,5 odsto u trećem kvartalu, prema procjenama ekonomske medijske grupacije Caixin. MMF objavljuje da “globalni ekonomski kolaps izazvan koronavirusom neće biti tako težak kao što je ranije procjenjeno zahvaljujući snažnoj vladinoj intervenciji širom sveta i brzom oporavku u Kini”.

I to je sve dovelo do očekivanog rezultata: kinesko tržište dionica u kapitalizaciji je probilo 10.000 milijardi dolara prvi put nakon 2015. godine na tržištima u Šangaju i Šenženu.

Sada, kad EU kaska, a SAD je pred izborima, ulagači su se snažno okrenuli Kini i od marta do ove nedjelje su ulili 3.300 milijardi dolara u dionice i ostale finansijske produkte.

I trgovanje je bitno mirnije, manje spekulativno, što daje dodatni osećaj sigurnosti. I tako je sada kinesko finansijsko tržište drugo na svijetu po snazi, iza američkog. Financial Times je 2. oktobra objavio da su investitori ove godine doslovno nahrlili na kineske obveznice banaka iz dva razloga – rast kojem se ekonomija brzo vratila i liberalizacija finansijskog tržišta.

Ukupni iznos kupovine bankarskih obveznica u prvih osam mjeseci ove godine bio je 44 milijarde dolara, više nego ukupno u periodu od 2016. – 2019. godine. Postoji još jedan razlog, a to je prinos na kineske obveznice koji je viši od mnogih na Zapadu.

Pročitaj više:  Rad na daljinu ostaje, kancelarija se mijenja

Istovremeno, nastavljen je rast kineske valute, juana, koji jača u odnosu na dolar jer tržišta očekuju pobedu Džoa Bajdena na izborima. Evro je i dalje stabilan, ali ne dođe li ubrzo do dogovora o Višegodišnjem finansijskom okviru i Fondu za oporavak, mogli bi uslijediti novi problemi.

Kina je sada u povoljnom položaju i Si Đinping je toga svjestan, pa mirno najavljuje novi ekonomski koncept “dualne cirkulacije” koji podrazumeva smanjene zavisnosti od drugih tržišta i tehnologija i jačanje inovativnosti.

Rej Dalio, osnivač finansijskog diva Bridgewater, rekao je da je “vrijeme na strani Kine jer ima niz prednosti u odnosu na SAD”. Novac.hr

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts