BANJALUKA – Smanjenjem predloženih poreskih stopa za 50 odsto ne bi se olakšao materijalno-finansijski položaj malih i srednjih poslovnih subjekata, a čije poslovanje je najviše pogođeno u uslovima pandemije, navedeno je u Informaciji koja je urađena po nalogu Skupštine Grada Banjaluka.
U Informaciji koja će se naći pred banjalučkim odbornicima navedeno je da predloženo smanjenje poreskih stopa na nepokretnosti ide u korist prvenstveno velikim pravnim licima, vlasnicima velikih objekata, kao i vlasnicima koji imaju više nepokretnosti.
Kao argument ističu se podaci da je, što se tiče pravnih lica, u Fiskalni registar nepokretnosti upisano ukupno 11.606 nepokretnosti i ukupno 1.162 obveznika.
„Od ukupnog broja nepokretnosti u vlasništvu pravnih lica, na 76 odsto ili se ne plaća porez ili se plaća u iznosu od 50 KM i manje, što u 2020. godini iznosi oko 30 hiljada KM. S druge strane, na samo pet odsto prijavljenih nepokretnosti pravnih lica, u 2020. godini je obračunat porez u ukupnom iznosu od 3,5 miliona KM“, navedeno je u Informaciji.
Što se tiče fizičkih lica, u Fiskalni registar nepokretnosti upisano je ukupno 125.575 nepokretnosti i ukupno 67.554 obveznika.
„Od ukupnog broja nepokretnosti u vlasništvu fizičkih lica, na 82 odsto ili se ne plaća porez ili se plaća u iznosu od 50,00 KM i manje, što u 2020. godini iznosi oko 670 hiljada KM“, navedeno je u Informaciji.
Poreski razred, u kome je obračunat najveći iznos poreza od ukupno 1,3 miliona KM u 2020. godine, je od 100 do 200 KM i u njemu se nalazi sedam odsto nepokretnosti u vlasništvu fizičkih lica.
„Na samo 1,1 odsto nepokretnosti u vlasništvu fizičkih lica, plaća se porez od 500 KM i više, što u 2020. godini iznosi oko 920 hiljada KM“, istaknuto je.
Naglašava se da je zaključak da smanjenje poreskih stopa pogoduje fizičkim licima koji raspolažu velikim vrijednostima nepokretnosti tj. imućnim stanovnicima.
„Sa druge strane, smanjenje prihoda, koje bi trpio gradski budžet je značajno i procijenjuje se na oko četiri miliona KM. Ovaj iznos je već uključen na različitim stavkama u nacrtu Budžeta, te bi smanjenje prihoda u prijedlogu Budžeta zahtijevalo i smanjenje na brojnim stavkama rashoda i izdataka, kao što su investiciona ulaganja, kultura, sport, subvencije privredi i slično“, navedeno je u Informaciji.
Građani nezainteresovani – U Informaciji se ističe da je javna rasprava pokazala da građani nisu zainteresovani za temu poreskih stopa na nepokretnosti, da poslovna zajednica smatra da poreske stope treba da ostanu nepromijenjene, te da samo Područna privredna komora Banjaluka podržava smanjenje poreskih stopa na nepokretnosti koje se odnose na privredu, ali da nisu razmatrali opštu poresku stopu.
Informaciju je sačinila Komisija u sastavu: Goran Ajdar (Odjeljenje za komunalne poslove), Tatjana Zorić (Odjeljenje za komunalne poslove), Marko Stanić (Odjeljenje za prostorno uređenje), Boriša Mandić (Odjeljenje za inspekcijske poslove), Dragan Mirić (Odjeljenje za saobraćaj i puteve), Vesna Radić (Odjeljenje za privredu), Božana Šljivar (Kabinet gradonačelnika), Aleksandra Simić (Odjeljenje za finansije) i Željko Slijepčević (Odjeljenje za finansije).
Posjećamo, skupštinska većina predvođena SNSD-om predložila je smanjenje poreskih stopa na nepokretnosti sa 0,20 odsto na 0,10 odsto, a za one gdje se obavlja proizvodnja sa 0,10 odsto na 0,05 odsto. Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da to pomaže samo bogatim, a ne svim građanima Banjaluke, dok su iz SNSD-a isticali da to nije tačno i da treba pokazati brigu i pomoći onima koje je pandemija najviše pogodila.
Na kraju su zatražena dodatna mišljena i da se uradi analiza, te da poreske stope ponovo predlože na usvajanje Skupštini grada. Sjednica je zakazana za 25. mart.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
Komentariši