„Depot“ traži partnera za proizvodnju struje iz otpada

BANJALUKA – Banjalučko preduzeće „Depot“, koje upravlja deponijom u Ramićima, krenulo je u potragu za partnerom koji bi iz gasa, koji se stvara na deponiji, proizvodio električnu energiju.

depot
Foto: Depot

„Depot“ je krajem prošle sedmice raspisao javni poziv za podnošenje ponuda za zbrinjavanje deponijskog gasa na regionalnoj deponiji u Ramićima uz mogućnost proizvodnje energije iz tog gasa.

Tehnički direktor „Depota“ Draženko Bjelić kaže za CAPITAL da tretmanom otpada na deponiji dolazi do stvaranja deponijskog gasa, zbog čega su odlučili da potraže partnera koji bi iskoristio taj gas za proizvodnju struje.

„Time bi se i ekološki standardi podigli na viši stepen, a mi bismo imali i finansijsku korist, jer je samo održavanje baklji na kojima se gas spaljuje skupo, a takođe ugovorom bismo sa partnerom definisali da dobijemo određen procenat od proizvodnje struje“, kazao je Bjelić.

Navodi da je ovo skupa investicija i da „Depot“ nije mogao sam da je finansira. Prema procjenama koje su radili prije nekoliko godina to bi koštalo oko 600.000 evra.

Kazao je da su za taj posao ranije bile zainteresovane firme iz Austrije, Slovenije i Turske te da su im sada poslali ovaj javni poziv.

Površina sanitarne kasete na kojoj je deponovan otpad na deponiji u Ramićima iznosi oko pet hektara, a procjenjuje se da je od 2014. godine do oktobra ove godine deponovano oko 723.380 tona miješanog komunalnog otpada.

Međutim, Bjelić kaže da je teško procijeniti koliko bi se struje moglo proizvesti.

U javnom pozivu je navedeno da će kriterijum za izbor najboljeg ponuđača biti najviša ponuđena cijena za MWh korisne energije.

„Dakle, ’Depot’ će se odlučiti za ponuđača, koji ponudi najveću fiksnu cijenu za svaki proizvedeni MWh korisne energije“, navedeno je u javnom pozivu.

Pročitaj više:  Garsonjera u gradu košta kao tri kuće na selu
Uslovi za učešće

Zainteresovani partneri prijave mogu slati do 4. decembra, a od njih se, između ostalog, traži da posjeduju odgovarajuće kapacitete i iskustvo neophodno za realizaciju poslova definisanih ovim javnim pozivom, da u zadnje tri godine ostvaruju minimalan godišnji prihod od tri miliona KM, da posjeduju važeću dozvolu za proizvodnju električne energije.

Moraju imati i odgovarajuće kadrovske, tehničke i finansijske kapacitete. Kompletan javni poziv možete pročitati OVDJE.

CAPITAL: M. Čigoja Ljubojević

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts