Udio zlata u deviznim rezervama raste širom svijeta

VAŠINGTON – Udi zlata u deviznim rezervama centralnih banaka raste širom svijeta, dostižući maksimum u poslednjih 31 godinu.

FOTO: Pixabay

Istovremeno, pada udio dolara u deviznim rezervama zemalja, prenosi Raša Tudej.

Banke su povećale zlatne rezerve za 4.500 tona u poslednjoj deceniji, pokazuju podaci Svjetskog savjeta za zlato.

U septembru 2021. godine, ukupne zlatne rezerve iznosile su 36.000 tona, što je najviše od 1990. godine i povećane su za 15 odsto u odnosu na 10 godina ranije.

Udio dolara u deviznim rezervama u posljednjih 10 godina oštro je pao, pa je u 2020. dostigao najniži nivo u posljednjih četvrt vijeka, prenio je Sputnjik.

Analitičari navode da centralne banke, naročito u zemljama u razvoju, nastavljaju prelazak na zlato, što je posljedica globalne zabrinutosti zbog monetarnog režima zasnovanog na dolaru. U prvih devet mjeseci 2021, Tajland je tako kupio 90 tona zlata, Indija 70, Brazil 60”.

Porast udjela zlata naročito je počeo posle svjetske ekonomske krize 2008. godine. Cijene zlata ostaju stabilne, a unca je koštala 1.806 dolara 30. decembra 2021.  Tanjug

Comments

Jedan komentar na na “Udio zlata u deviznim rezervama raste širom svijeta”

  1. Honduras Avatar
    Honduras

    Udio zlata u rezervama jako narastao, te se u budućnosti može predvidjeti realna korekcija cijene zlata. Ne mislim da će cijena pasti u osnovu na papir-dolar-valute već u osnovu na ostale robe, naročito u osnovu na cijenu platine. sad se za tonu zlata kupi skoro dvije tone platine i realno je prdvidjeti da će u kraćem periodu doći do usklađivanja te se za tonu zlata sigurno neće moći kupiti ni tonu i po platine. Vjerovatnije da je moguće da će doći do usklađivanja jedan naprema jedan. Znači sad tko proda naprimjer pola zlata i kupi za ta sredstva platinu zaradiće duplo. Takođe je logički predpostaviti da se smanji potražnja za zlatom pošto su rezerve popunjene zlatom, mnoge zemlje su kupile dosta zlata i potpuno smanjiti proizvodnju uz smanjenje cijene zlata do boljih vremena, dok će proizvođaći platine uslijed povećane potražnje piovećati proizvodnju uz postepeno povećanje cijene platine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts