BANJALUKA – Republika Srpska bi u bankarskom sektoru trebala zavesti više reda, smatraju privrednici i investitori, koji poručuju kako se godinama suočavaju sa različitom poslovnom praksom, koja uglavnom ide na njihovu štetu.
U kompaniji “Bitminer Factory” iz Gradiške kao primjer navode svoj slučaj gdje im je “Unicredit banka” Banjaluka naprasno otkazala saradnju i upropastila projekat vrijedan na desetine miliona maraka.
Oni su sada na dobrom putu da budu obeštećeni, jer im je Okružni privredni sud u Banjaluci dosudio odštetu od 256 miliona maraka.
Međutim, prema ocjeni stručnjaka to je proces koji će do konačnog epiloga sigurno potrajati. Bez obzira na njegov ishod, iz njega se može vidjeti sa kakvim sve problemima suočavaju oni koji žele da posluju i investiraju u Srpskoj.
“Uprkos činjenici da Republika Srpska ispunjava sve preduslove za profitabilnost investicionog projekta u ovom trenutku strani investitori su izloženi riziku da banke mogu jednostrano raskinuti poslovni odnos, a da pritom nisu dužne obrazložiti razloge za raskid, niti postupati u skladu sa vlastitim aktima”, upozoravaju iz kompanije “Bitminer Factory”.
Oni smatraju kako se banke često ponašaju nekorektno, te postupaju samovoljno, zaobilazeći čak i vlastita pravila, ili ih donose onako kako im odgovara u datom trenutku, ili poslovnom odnosu a da na sve to Agencija za bankarstvo godinama ne reaguje.
“Imajući u vidu stalnu neizvjesnost u poslovnom odnosu sa bankom, jasno je da je neophodno zaštititi klijente, a naročito strane investitore, u pravnim odnosima sa bankom. Tako će se osigurati da strani investitori više ne budu izloženi samovolji banaka i prisiliti banke da u slučaju raskida poslovnog odnosa moraju klijentima nadoknaditi pretrpljenu štetu. Iako je ta zaštita nužna Agencija za bankarstvo ne preduzima nikakve mjere u njenom sprovođenju”, kažu u Bitminer Factory.
Podsjećamo, presudom s kraja prošle godine “Unicredit banka” je obavezna da plati 256 miliona KM zbog lošeg poslovnog odnosa, odnosno jednostranog zatvaranja poslovnog računa, koje je dovelo do propasti ICO (Initial Coin Offering) projekta.
Sud je u presudi naveo da banka nije dokazala da je bilo kojim aktom imala propisanu zabranu za ulazak u poslovni odnos sa navedenim klijentom, a ipak je na kraju otkazala saradnju.
Takođe, u njoj se dodaje i kako se banka u ovom slučaju ponijela neprofesionalno, jer je prvo dozvolila da “Bitminer Factory” otvori račun da bi zatim jednostrano raskinula ugovor i vratila uplate.
“Imajući u vidu da su obje strane izjavile žalbe na prvostepenu presudu, ostaje da vidimo kakav će stav zauzeti sudije Višeg privrednog suda u Banjoj Luci, te da li će njihova odluka imati uticaj na sprečavanje samovoljnog postupanja banaka”, zaključuju u preduzeću iz Gradiške.
Iz banke su ranije poručili ne komentarišu “nekadašnje, sadašnje ili potencijalne klijente, njihove postupke, niti postupke koji su u toku, u vezi ili prema tim klijentima“ te da presuda neće uticati na njihovu stabilnost.
Njihov finansijski izvještaj za ovu godinu pokazuje kako se nisu nadali ovakvoj odluci suda, jer nisu rezervisali ni približno dovoljan iznos sredstava za isplatu presude.
Takođe, dodatni problem im se pojavio kada su klijenti, poput Advokatske komore Republike Srpske, odlučili da povuku svoje depozite.
Isti propis, različito tumačenje
Inače, nije samo “Bitminer Factory” imao probleme u poslovanju sa bankama. Loša iskustva imaju i u Privrednoj komori Republike Srpske.
“Privrednici se žale i na administraciju u bankama, te na nedostatak adekvatne podrške, ali i na različita tumačenja propisa službenika u bankama. Naime, dobar dio njih samostalno tumači propise pa se dešava tako da se za isti zahtjev dobijaju različita tumačenja o tome da li se on može ispuniti ili ne”, kaže portparol Komore Vladimir Blagojević.
On kaže kako banke sa preduzećima iz pojedinih branši, poput onih iz namjenske industrije izbjegavaju poslovanje i tako im stvaraju velike probleme.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, Saša Trivić kaže za CAPITAL kako procedure iz godine u godinu sve složenije, često bez ikakvog opravdanog razloga.
“Od krize 2008. godine banke i regulatori pokušavaju što više regulisati tržište, gdje postavljaju raznprazna pravila koja dovode do ogromnih procedura, komplikacija i birokratije”, kaže Trivić.
Ocjenjuje kako takav način poslovanja otežava razvoj privrede.
“Mi smo tražili od Agencije za bankarstvo RS da se neke stvari promjene i nadamo se da će do toga doći”, zaključio je Trivić.
Podaci koje smo dobili od Ombudsmena za bankarstvo pokazuje kako su i oni imali pune ruke posla. Za nepunu godinu dana imali su preko 90 prigovora vezanih za postupanje banaka, s tim da je tu, kako su nam napomenuli, riječ o fizičkim licima.
Inače u Agenciji za bankarstvo Republike Srpske nismo uspjeli da saznamo da li su u planu neke promjene kako bi se loša iskustva privrednika svela na minimum, jer nam odgovore na naša pitanja nisu dostavili.
Treba napomenuti i to da je Narodna skupština Republike Srpske nedavno smjenila direktora Agencije Radeta Rastoku, između ostalog i zbog slučaja sa “Unicredit bankom”.
Smjene ga je koštalo to što informacije o sporu nije podijelio sa Vladom Republike Srpske i nadležnim ministrarstvom iako je riječ o sistemski značajnoj banci.
Vlada je tada ocijenila kako je riječ o veoma složenom i osjetljivom pitanju sa kojim se mnoge zemlje regiona nisu susretale. Spremnost da zbog toga smijene direktora Agencije ukazuje na to da će se ovoj problematici u budućnosti posvetiti više pažnje.
CAPITAL: Dejan Tovilović
25 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
sta ce rastoka ne zna ni sta je novcani tok
Ma najbolje da vas isplate za takav kriminal.
Normalno da nisu rezervisali pare jer niko normalan nece dozvoliti da takva korumpirana presuda opstane. Nisu bas sve sudije korumpirane.
ico prevara vs finansijska stabilnost republike, ikakva investicija…je li drzava skapirala da je ovo njen problem
Može jedan prijedlog? Hajde lijepo napište jedan ozbiljan istraživački tekst, ko stoji iza “Bitminer Factory”. Ko su ti italijani, strani investitori, koje stalno branite i o kojima se toliko brinete. Dakle, ko su Antonio Mazzitelli, Carlo Meccoli i Gabriele Angeli, osnivači i vlasnici “Bitminer Factory”? Možda jedan sveobuhvatan, ozbiljan tekst i intervju sa svima njima, da nam lijepo objasne kako su ih to izvarali ti poludivlji i bezobrazni službenici UniCredit-a u Banjoj Luci. Hvala najljepše.
Unikredit banka izgubila spor u vrijednosti od 256 miliona KM a prema prekjuče objavljenom izvještaju nezavisnog revizora rezervisanje za sudske sporove je 1,5 miliona KM???
Zaista sam mislio da ste vi jedan od rijetkih preostalih objektivnih portala. Uzeli ste izjave jedne fantomske firme i napravili jedan vrlo tendeciozian clanak. Nadam se da ste ovaj clanak dobro kapitalizovali, jer u suprotnom pokazali ste da direktno podrzavate dio sistema vrijednosti u kome je korupcija i mesetarenje ipostala kultura ponasanja. Da je istrazivacko novinarstvo dotaklo dno, ovim ste definitivino pokazali. Evo vam par prijedloga ako hocete da pokazete da ste “objektivni”. Istrazite ko se krije iza navedene firme, opus i ugled sudije koji je napisao ovakvu presudu, spregu sa advokatskim lobijem itd. Mozda da uzmete i pisani otpravak presude pa da se malo pozabavite sustinom cijelog slucaja. Znam, to moze da izazove mnogobrojne probleme za vase novinare, a sa druge strane ocigledno da vam nece biti placeno ni priblizno kao u ovom slucaju!
Stvari treba zvati pravim imenom, ovo je jedna obicna prevara nastala iz interesa grupe pojedinaca koji su iskoristili momentum da se nalapaju para, tudjih para! Sudija u slucaju je vec poznat javnosti po korpuptivnim radnjama i neosnovanim presudama koje idu u korist onima koji ga placaju. Ne vjerujem da ce drugi stepen ostati slijep pred dokazima koji ukazuju sta je ovdje u pitanju. Ako ostane, ova mala grupa korumpiranih lobista ce napraviti veliku stetu RS zbog urusavanja stabilnosti finansijskog sistema, te odlazak stranih banka a RS ce vratiti na nivo iz 1998.godine, kada su gradjani placali ogromne kamatne stope.
Navodno otkrivate koruptivne afere a i sami ucestvujete u jednoj, dokazujete da je slobodno i istrazivacko novinarstvo skoro pa sahranjeno u drustvu u kome korupcija nije stav pojedinacnih slucajeva, nego sistem funkcionisanja.
Bravo, odlično. Daj da nam fino objasne ljudi kako smo ih za*ebali i oštetili za 256 miliona.
Pa zasto lepo ne objavite ,gdje vam je direktor i njegova ekipa koja je radila u tom periodu,izadju pred kamere.i sve objasne….zasto su svi onako slučjano napustili ,vašu banku sa platama daleko iznad prosečnih gradjana…gdje su sada…
Očigledno vas baš muči jer narod ima priliku da pročita kako se banke iživljavaju ,portal koji nije politički motivisan,a ima informacije u realnom vremenu,svu dokumentaciju banka ima u svojim rukama,pa neka objave kako su radili,gdje su im direktori sad…koja sredstva koriste da po svaku cijenu uniste sve sto ne kleči na koljenima da uzima zelenaške kamate…pozzz veliki za CAPITAL
Ah ,pa srećo, znas li da je u svetu prosečna kamata manja od 2% kod nas je prosečna
30%…pa postoji li veci okupator od stranih banaka,da Milan Radović nije napravio Novu banku danas bi bilo ugaseno vise od 50 % privrednih preduzeca u Rs..,sta su nam donijeli ,kao vole oni nas pa došli da pomognu da imamo jaku privredu…..koga ti levatiš..a ako ih slučjano neko tuzi,anda ce da se naljute pa ce da idu ,ako drzava ne slomi sudine i sudove…jeli to ideogija koja treba sa se postuje
Ah ,pa srećo, znas li da je u svetu prosečna kamata manja od 2% kod nas je prosečna
30%…pa postoji li veci okupator od stranih banaka,da Milan Radović nije napravio Novu banku danas bi bilo ugaseno vise od 50 % privrednih preduzeca u Rs..,sta su nam donijeli ,kao vole oni nas pa došli da pomognu da imamo jaku privredu…..koga ti levatiš..a ako ih slučjano neko tuzi,anda ce da se naljute pa ce da idu ,ako drzava ne slomi sudije i sudove…jeli to formula koja treba sa se postuje
Evo prave istine, tu sve jasno pise: https://impulsportal.net/index.php/impuls-teme/impuls-istrazuje/22986-irb-rs-kreditira-ekolosku-katastrofu-i-sumnjive-poslove
Podrska sjajnim radnicima i direktorima vrhunske Unicredit banke!
Vas dugogodisnji zadovoljni klijent
Mogli smo mi i sami sve procitati u vezi spora da nisu linkovi “projekta” nedostupni? Ili “projekat”, “ozbiljan strani investitor” nikad nisu ni postojali, ili su gasenjem linkova krenuli uništavati dokaze?
da sam ja neko bitan u unicreditu u italiji samo bih rekao: budite pozdravljeni i vi u r.srpskoj i vas iskompleksirani sudija koji je presudio u korist ove firme koja nikad nijedan bitkoin nije proizvele niti pocela da proizvodi. i zatvorio radnju i otisao uloziti u uzbekistan. stabilni uzbekistan.
Gospodo iz Unicredit banke. Izgleda da ste konačno naišli na neke sebi ravne i jače od vas. Umjesto da svoja pravila prilagodite u potpunosti sa onim pravilima u centrali vaše banke u Italiji, vi ste se radije uzdali u to da primjenjujete ta ista pravila od slučaja do slučaja i stoga da rizikujete da idete na sud i plaćate penale, nego da slijedite politiku centrale vaše banke u Italiji, te ste tako vremenom naišli na kapitalan slučaj, poslije kog nema nazad. Godina je 2022, a vama su kriptovalute još uvijek nepoželjan biznis. Koliko još vremena treba da prođe, da biste vi u potpunosti prihvatili kriptovalute? Nema tu prevare. Jedina prevara ovdje jeste to što ste obmanuli klijenta da prihvatate kripto biznis, nakon čega ste istom zatvorili račun i još pritom načinili mu ogromnu ekonomsku štetu, kao i štetu po njegov poslovni ugled, kao i po njegov ugled uopšte. Osim toga, kakva ste vi to banka, kada odbijate klijenta, koji vam u banku unosi nekoliko stotina miliona KM? Šta bi druge banke dale, naročito one male, da im jedan klijent donese toliki novac u banku, koji uz to, nije novac od Al Kaide, već novac, koji uglavnom dolazi iz zemalja sa veoma uređenim ekonomskim i finansijskim pravilima. Time ste načinili štetu ne samo njemu, već i sebi, jer ste u poslovnim krugovima vi postali sumnjivi, pošto sumnjate u legitimni biznis.
Upravo rako. Tekst tj. analiza je odlicna. Kao i vaš komentar, čemu se pridružujem.
Živio Capital, jedna od rijetkih slobodnih zona u BiH, koji na kraju svakog teksta stavi “Piši nam ako znaš više o temi ili ako uočiš grešku.” Izvoli Unikredit…
U pitanju je lihvarska banka, guli kožu s leđa, istaknite za sve namjene EKS, sjetite se dosta sudskih sporova i koverti koje su stajale otvorene u sudovima pa su se sudije same služile….
2015 – uhapsen zbog sverca.
2019 – dobio 1 mil KM od IRBa.
2022 – dobio 250 mil KM od UniCredita.
Ovaj nas prevazisao Professora i La casa de papel…
Objavite ime stručnjaka koji je došao do iznosa 256mil i kako je došao do toga iznosa? Iz vaših tekstova je više nego jasno da su naručeni i tendeciozni te da vam je istraživačko novinarstvo ravno 0!
mozda je sudija presudjivao na procenat,pa sto vise dosudi vise njemu pripadne ?
Gašenje računa u BiH srušilo “projekat”, a italijanska firma Era soluzzioni prodala preko 90% ICO tokena, preko eur i usd racuna! Uprli ko sivonje po portalima, a nisu znali tri papira uvezati, iako tri izroda jesu, mozda igraju na kartu izroda a ne projekata, stranih investicija…
Zato sudije imaju milionske racune u Svajcarskim bankama.
Nedavno je otkrivena ona sudinica privrednog suda u Doboju. 3 miliona
Vi ste smiješni kao bioskop. Još advokat, a još smiješan. Savršeno.
I tih 90% je jedva prešlo sedam cifara uplatama povezanih lica. Italijanski gejmeri, kako se u White paper predstavljaju ideolozi i vlasnici ovog ICO projekta, su se gejmerski zaigrali, nisu prosli i to je sve. Ostaje pitanje uloge podrepne muve iz Gradiške i zašto je italijanima trebao račun u BiH pa da otvore Bitminer pred sam kraj “projekta”? Možda bi tužilaštvo i neki drug sud na sve ovo drugačije gledali, možda i ne bi apetiti podrepne muve nisu mali, vrag bi ga znao
http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=466601
Cuj ovih u banci linkovi nedostupni, evo vam samo neki pa citajte…da, zvuci da biste mogli biti u pravu kad spominjete ICO prevaru
https://twitter.com/Bitminerfactory
https://web.archive.org/web/20180814152923/https://bitminerfactoryico.io
na ovom zadnjem imate i white paper, pa vidite