Ministri finansija evrozone: “Obuzdavanje inflacije pioritet”

BRISEL – Ministri finansija evrozone rekli su da je borba protiv inflacije trenutni prioritet uprkos opadajućem rastu u bloku, pošto ih je Evropska komisija obavijestila o pogoršanju ekonomskih projekcija.

FOTO: Pixabay

Potpredsjednik Komisije Valdis Dombrovskis na marginama sastanka rekao je da je na redovnom mjesečnom sastanku takozvane Evrogrupe, Evropska komisija dala ažurirane ekonomske prognoze, pokazujući sporiji rast i veću inflaciju.

Mogu se očekivati neke revizije naniže, još više za sljedeću godinu“, rekao je Dombrovskis, dodajući da je rast ostao otporan.

On je rekao da će “inflacija biti revidirana naviše”, prenosi Srna.

Komesar za ekonomiju Paolo Đentiloni upozorio je da se rizici po ekonomiju povećavaju jer bi Rusija mogla da smanji svoje isporuke gasa Evropi. On je dodao da bi Brisel mogao da usvoji niz mjera za smanjenje inflatornog pritiska zbog uvoza gasa, uključujući i ograničenja cijena, iako odluka o tome još nije donesena.

Komisija je u maju smanjila svoje prognoze rasta za 19 zemalja koje dijele evro na 2,7 odsto ove godine sa 4,0 odsto predviđenih u februaru, i na 2,3 odsto sljedeće godine sa 2,7 odsto, u svojoj prvoj procjeni uticaja rata u Ukrajini na ekonomiju bloka.

Inflacija je u maju procijenjena na 6,1 odsto za ovu godinu, što je samo po sebi veliki rast u odnosu na ranije procijenjenih 3,5 odsto.

Uprkos očekivanom daljem padu privrednog rasta, ministri su se fokusirali na borbu protiv inflacije, što ukazuje na volju da se dalje udalji od masivnih ekonomskih podsticaja koji su ponuđeni tokom akutne faze pandemije virusa korona.

Prioritet je obuzdavanje inflacije“, rekla je španska ministarka ekonomije Nadia Kalvino novinarima prije sastanka.

Pročitaj više:  Prosječna julska neto plata u RS 834 KM

Inflacija je glavni problem i strahuje se da će i naredne godine ostati na visokom nivou, rekla je holandska ministarka finansija Sigrid Kag.

S ciljem borbe protiv inflacije ministri se zalažu za fiskalnu opreznost.

Fiskalne politike u svim zemljama treba da imaju za cilj očuvanje održivosti duga“, navodi se u zajedničkom saopštenju 19 ministara nakon sastanka.

U saopštenju, koje predstavlja upozorenje zemljama sa velikim dugom, kao što su Grčka, Italija i Francuska, dodaje se da bi to olakšalo zadatak monetarnoj politici Evropske centralne banke “da obezbjedi stabilnost cijena ne dodajući inflatorne pritiske”.

Fiskalna opreznost bi trebalo da znači smanjenje budžeta, a takođe i pokretanje strukturnih reformi, rekao je belgijski ministar finansija Vinsent Van Peteghem.   Agencije

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts