BEOGRAD, Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ ocijenio je da je privreda Srbije suočena sa ozbiljnim izazovima i da su strukturne reforme od ključnog značaja za vraćanje konkurentnosti zemlje i stimulisanje privatnih investicija.
U izvještaju objavljenom na sajtu MMF, koji je nedavno odobrio Srbiji trogodišnji aranžman iz predostrožnosti, srpske vlasti se pozivaju na preduzimanje većih napora na unapređenju poslovnog okruženja, stimulisanju aktivnosti u privatnom sektoru, kao i otvaranju novih radnih mjesta.
Pozdravljena je posvećenost srpskih vlasti sprovođenju ambicioznog paketa reformi radi obnavljanja makroekonomske stabilnosti, jačanja finansijskog sektora i podsticanja prognoza privrednog rasta, prenijeli su beogradski mediji.
U izvještaju se navodi da je veoma visoka stopa nezaposlenosti ostala jedna od najvećih socijalnih briga u Srbiji, jer hronični strukturalni problemi nastavljaju da podrivaju cjelokupnu konkurentnost privrede.
Ova finansijska organizacija je podržala strategiju Srbije za fiskalnu konsolidaciju, usmjerenu na smanjenje obaveznih rashoda i pomoći za državna preduzeća.
Bruto domaći proizvod /BDP/ Srbije je, kako se navodi, u 2014. godini oslabio za od oko dva odsto, kao posljedica nastavka pada domaće tražnje pogoršane poplavama i slabom ekonomskom aktivnošću u trgovinskim partnerima.
“Sve to, zajedno sa niskom uvoznom inflacijom, oborilo je stopu inflacije u Srbiji ispod ciljanog raspona, što je omogućilo izvjesno labavljenje monetarne politike”, piše u izvještaju.
U saopštenju s ističe da je javni dug Srbije dostigao 70 odsto BDP u prošloj godini, zbog čega su pokrenute nove mjere s ciljem stabilizacije privrede i pokretanja reformi.
Napominje se da je budžetski deficit Srbije u 2014. godini porastao na 7,0 odsto zbog veće državne pomoći gubitaškim državnim preduzećima i narastanja obaveznih rashoda.
“Finansijski sektor Srbije uglavnom je pokazao otpornost, ali problemi ranjivosti opstaju. Ukupna kapitalizacija je izgleda ostala snažna, a banke likvidne”, navodi MMF. Srna
Komentariši