Na Wall Streetu cijene pale drugi dan zaredom

wallNJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu cijene akcija pale, drugi dan zaredom, zbog naznaka usporavanja rasta američke ekonomije, a ulagači se plaše i da će predstojeća sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija biti najslabija još od 2009. godine.

Dow Jones skliznuo je 77 bodova ili 0,44 odsto, na 17.698 bodova, dok je S&P 500 pao 0,40 odsto, na 2.059 bodova, a Nasdaq indeks 0,42 odsto, na 4.880 bodova.

Nakon što su u ponedjeljak skočili više od 1 odsto, u posljednja dva dana berzanski su indeksi izgubili sav taj dobitak, pa su sada u minusu u odnosu na početak sedmice.

Ulagače su juče pokolebale naznake usporavanja rasta najveće svjetske ekonomije. Prema izvještaju konsultantske kompanije ADP, u martu je u privatnom sektoru otvoreno samo 189.000 novih radnih mjesta, najmanje od januara prošle godine i znatno manje od 225.000, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

Institut za menadžere nabavke izvijestio je, pak, kako je njegov ISM indeks fabričke aktivnosti u martu pao s 52,9 na 51,5 bodova, najniži nivo od polovine 2013. godine, što ukazuje na slabljenje industrijskog sektora.

I juče je, kao i prethodnoga danas najviše pao zdravstveni sektor, 1,2 odsto, nakon što je u prvom tromjesečju ostvario najveći rast među svim sektorima, 6,2 odsto.

Pod pritiskom su se našle i akcije proizvođača automobila, nakon vijesti da je u martu prodaja vozila porasla skromnih 0,6 odsto, što ukazuje na slabljenje dosad snažne potražnje.

Zbog toga je cijena akcije General Motorsa pala 2, a Forda 1,4 odsto.

Međutim, zahvaljujući rastu cijena nafte, među dobitnicima se juče našao S&P indeks energetskog sektora, koji je prethodnih dana bio pod snažnim pritiskom.

Cijena nafte na londonskom juče je, nakon dva dana pada, skočila snažnih 3,6 odsto, na 57,10 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu cijena barela skočila 5,2 odsto, na 50,10 dolara. To se zahvaljuje podacima o padu proizvodnje u SAD-u, kao i manjem nego što se očekivalo rastu zaliha nafte.

Pročitaj više:  General Motors se rješava 62.000 radnika

Ulagači su oprezni i zbog neizvjesnosti po pitanju povećanja kamata u SAD-u, koje će, kako je poručila američka centralna banka Fed, zavisiti o budućim ekonomskim pokazateljima.

A u petak se očekuje izvještaj o zaposlenosti u SAD-u, koje uvijek znatno utiče na smjer tržišta. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u martu otvoreno 245.000 novih radnih mjesta. Ako se te procjene potvrde, bio bi to već 13. mjesec zaredom kako broj zaposlenih raste za više od 200.000, što je najduži takav niz od 1994.-95. godine.

Ulagači su oprezni i zbog toga što iduće sedmice počinje sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija. Na tržištu vlada bojazan da će zbog snažnog jačanja dolara u proteklih godinu dana rezultati kompanija biti slabi, posebno multinacionalki koje najavljuju pad prihoda i dobiti s inostranih tržišta.

U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju pale za 2,9 odsto u odnosu na isti lanjski period. Ako se to pokaže tačnim, bio bi to najslabiji kvartal za kompanije iz S&P 500 indeksa još od 2009. godine.

“Ulagači su zabrinuti zbog ekonomske slabosti i procjena o padu zarada kompanija. Loše vrijeme i jačanje dolara imali su negativan uticaj na zarade, pa će to idućih sedmica biti najvažnija tema na tržištu”, kaže Stephen Massocca, direktor u fondu Wedbush Equity Management.

Na evropskim su berzama, pak, cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,54 odsto, na 6.809 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,29 odsto, na 12.001 bod, a pariški CAC 0,57 odsto, na 5.062 boda. Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts