BANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je da je obim radova iz oblasti građevinarstva u prvom kvartalu ove godine, u odnosu na isti period lani, povećan za oko 14 odsto.
Golićeva je navela da se od tog obima oko 22 odsto odnosi na niskogradnju, a oko sedam odsto na visokogradnju.
Ona je dodala da Ministarstvo provodi veliki projekat Svjetske banke iz oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu, koji podrazumijeva da već izgrađeni objekti budu prilagođeni energetskoj efikasnosti, odnosno minimalnom gubitku i potrošnji energije.
“Taj se projekat sada provodi u oblasti obrazovanja i zdravstva. Nadamo se da će biti proširen i na druge institucije”, rekla je Golićeva novinarima u Banjaluci, gdje je otvorila međunarodni naučno-stručni skup “Savremena teorija i praksa u graditeljstvu”.
Prema njenim riječima, građevinarstvo značajno utiče na ukupan bruto društveni proizvod Republike Srpske čiji su zakonski propisi iz ove oblasti usklađeni sa evropskim standardima.
Dekan Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta u Banjaluci Milenko Stanković rekao je da je resorno ministarstvo donijelo zakonsku regulativu prema kojoj energetski sertifikati u zgradarstvu postaju obaveza.
On je pojasnio da većina razvijenih evropskih zemalja od ove godine prelazi na približno nulti standard potrošnje energije, a napuštaju nivo niskoenergetskog standarda prema kojem potrošnja energije godišnje nije smjela prelaziti 40 kilovata po metru kvadratnom.
“Nulti standard znači da potrošnja energije koja se koristi za grijanje i hlađenje mora biti nadoknađena iz obnovljivih izvora energije, odnosno da gotovo nema potrošnje”, rekao je Stanković.
Zamjenik gradonačelnika Banjaluke Jasna Brkić izjavila je da grad Banjaluka podržava ovakve naučne skupove jer želi da doprinese bržem razvoju graditeljstva, odnosno da utiče na to da Banjaluka bude savremen grad u smislu prostorno-planskih, arhitektonskih i graditeljskih rješenja, ali da sačuva indentitet tradicije.
Direktor Zavoda za izgradnju grada Banjaluka Vojislav Tešanović istakao je značaj organizovanja naučnog skupa na međunarodnom nivou, jer se razmjenjuju iskustva i znanja iz oblasti građevinarstva.
Tokom dvodnevnog skupa biće predstavljeno 60 naučnih i stručnih radova, a danas će biti promovisane i tri knjige istaknutih naučnih radnika u oblasti graditeljstva.
Osim resornog ministarstva, organizatori naučno-stručnog skupa su i Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet Univerziteta u Banjaluci, Privredna komora Republike Srpske, Institut za ispitivanje materijala i konstrukcija Srpske i Zavod za izgradnju Banjaluka, pod pokroviteljstvom Vlade Srpske i grada Banjaluka. Srna
Komentariši