SARAJEVO, Mikrokreditni sektor u Federaciji BiH /FBiH/ u prvom kvartalu ove godine poslovao je sa gubitkom od oko 11 miliona KM, što je posljedica negativnog finansijskog rezultata jedne mikrokreditne fondacije u iznosu od oko 14 miliona KM.
Bilansna suma mikrokreditnih organizacija u prvom kvartalu iznosila je 431,3 miliona KM i bila je manja za 21 milion ili pet odsto u odnosu na stanje zaključno sa 31. decembrom prošle godine.
Na ovaj pad najviše uticaja imao je pad bilansne sume pomenute mikrokreditne fondacije, koja je istu smanjila za čak 14,5 miliona KM ili 41 odsto, saopšteno je iz Agencije za bankarstvo FBiH.
Ukupni kapital mikrokreditnih organizacija u prvom kvartalu iznosio je 149,7 miliona KM ili 35 odsto ukupne pasive, koji je manji za 11,4 miliona KM ili sedam odsto u odnosu na kraj prethodne godine, od čega je kapital mikrokreditnih fondacija iznosio 147,2 miliona KM ili 98,3 odsto, a kapital jednog mikrokreditnog društva 2,5 miliona KM ili 1,7 odsto.
Ukupni bruto krediti mikrokreditnog sektora, kao najznačajnija stavka aktive, zaključno sa 31. martom, iznosili su 371,2 miliona KM i čine 86 odsto ukupne aktive, te su manji za tri odsto u odnosu na kraj prethodne godine, dok su neto krediti iznosili 343,1 milion KM i manji su za tri odsto.
Osnovni izvor sredstava mikrokreditnih organizacija su obaveze po uzetim kreditima koje su na kraju prvog tromjesečja iznosile 254,7 miliona KM ili 59 odsto ukupne pasive i manje su za četiri odsto u odnosu na stanje sa 31. decembrom prošle godine.
Mikrokreditiranje je najvećim dijelom usmjereno na kreditiranje poljoprivrede – 34 odsto i uslužnih djelatnosti 22 odsto i većim dijelom odnosi se na dugoročne kredite fizičkim licima.
Prosječne ponderisane efektivne kamatne stope na ukupne kredite u mikrokreditnom sektoru, u prvom kvartalu 2015. godine iznosile su 25,1 odsto i bilježe značajno smanjenje u odnosu na prethodne godine.
Iz Agencije za bankarstvo poručuju da s ciljem smanjenja kamatnih stopa na mikrokredite, a u kontekstu zaštite potrošača klijenata mikrokreditnih organizacija, Agencija u kontrolama posebno cijeni i kontroliše sve vrste troškova poslovanja mikrokredtnih organizacija koje imaju značajnog uticaja na formiranje kamatnih stopa, te ocjenjuje njihovu neophodnost, shodno čemu izdaje adekvatne naloge.
U FBiH, zaključno sa 31. martom, dozvolu za rad Agencije za bankarstvo ima 13 mikrokreditnih organizacija, od toga je 12 mikrokreditnih fondacija koje su neprofitne organizacije i jedno mikrokreditno društvo /profitna organizacija/, koje poslovanje obavljaju posredstvom 282 organizaciona dijela. Srna
Komentariši