Krugman: Grci, glasajte protiv mjera štednje!

krugmanBERLIN, Nobelovac Paul Krugman podržava odluku grčkog premijera Aleksisa Ciprasa da raspiše referendum o mjerama štednje i poručuje Grcima da bi on glasao protiv takvih mjera.

Krugman kritikuje politiku štednje EU i smatra da je ekonomski pogubna.

“Nekoliko kvartala skromnog rasta u zaduženim državama nisu kompenzacija za porazne posljedice petogodišnje masovne nezaposlenosti”, tvrdi on u kolumni za “Njujork tajms”.

Najveći gubitnici takve politike jesu stranke lijevog centra, smatra nobelovac, i pojašnjava da te partije, prihvatanjem strogih programa štednje i odricanjem od svega za šta se zalažu, pomažu, zapravo, desne stranke.

“Trojka” /Evropska komisija, Evropska centralna banka i MMF/ je računala da će nova grčka vlada učiniti isto što i njeni prethodnici – ili će Cipras izazvati cijepanje svoje koalicije i ući u novu sa strankama desnog centra, ili će se Sirizina vlada raspasti.

Ali, Cipras je učinio pravu stvar – ako pobijedi na referendumu, grčka vlada će ojačati demokratski legitimitet, koji je još uvijek važan u Evropi.

Takođe, Siriza je bila u nezgodnoj političkoj situaciji, jer su njeni birači bili nezadovoljni sve većim zahtjevima povjerilaca i programima štednje, a, istovremeno, nespremni da napuste evrozonu – procijenjuje Krugman.

On smatra da će na referendumu glasači reći šta im je važnije i dati mandat Ciprasu da učini ono što mora, ako “Trojka” ne popusti.

Krugman smatra da su države – povjerioci napravile ogromnu grešku time što su dozvolile da do svega ovoga dođe, a sada ne mogu da krive Ciprasa zato što se okreće svojim biračima, a ne njima.

Nobelovac objašnjava da bi i sam na referendumu glasao protiv mjera štednje, ma koliko mogućnost izlaska Grčke iz evrozone plaši svakoga.

Pročitaj više:  Sofija plaća Moskvi 600 miliona evra zbog odustajanja od nuklearke

Glas “za”, gledano sa političke strane, bio bi duboko zabrinjavajući, smatra Krugman.

Prema njegovoj ocjeni, “Trojka” je Ciprasu dala ponudu za koju je znala da je on ne može prihvatiti, jer se radi se o ultimatumu, čiji je cilj obaranje grčke vlade.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts