Postepeni oporavak ekonomije BiH

rastSARAJEVO, Ekonomija BiH u drugom kvartalu ove godine počela je postepeno da se oporavlja, a većina ključnih makroekonomskih pokazatelja je pozitivna, saopšteno je danas iz Rajfajzen banke.

Pozitivne stope rasta zabilježene su u industrijskoj proizvodnji, izvozu robe i trgovini na malo, a ekspanzivan trend očekuje se i u nastavku godine, što bi trebalo da rezultira realnim rastom BDP-a od 2,5 odsto y ovoj godini, navodi se u saopštenju.

Ekonomski rast u ovoj godini biće, prije svega, podržan od izvoza robe i usluga 7,5 odsto, ali i bruto investicija šest odsto, zahvaljujući nastavku izgradnje autoputa na Koridoru “pet ce”, te investicionog ciklusa u elektro-sektoru koji bi trebalo da počne u drugoj polovini godine.

Očekuje se i blagi pad stope nezaposlenosti na 26,5 odsto, što bi, sa realnim rastom prosječnih plata od 3,1 odsto, trebalo da stvori uslove za povećanje privatne potrošnje od dva odsto.

Pozitivan ekonomski trend iz 2015. godine trebalo bi da se nastavi i u narednoj godini, imajući u vidu da bi investicije u infrastrukturne projekte i energetski sektor svoj puni zamah trebalo da imaju u narednim godinama.

Uz nastavak rasta izvoza, oporavka tržišta rada, te umjerenog rasta privatne i javne potrošnje, rast realnog BDP-a za 2016. godinu procijenjen je na tri odsto, što će biti najviša stopa ekonomskog rasta BiH još od 2008. godine.

Zahvaljujući izuzetno dobrim proljetnim rezultatima, prognoza BDP-a za 2015. godinu za Poljsku, Mađarsku, Češku i Slovačku poboljšana je tako da sada četiri od pet tržišta jugoistočne Evrope očekuju povećanje realnog BDP-a za više od tri odosto.

Prognoze rasta poboljšane su i u slučaju Rumunije, Bugarske i Hrvatske.

Situacija u podregionu istočne Evrope i dalje je teška s obzirom na to da se do kraja godine očekuje smanjenje BDP-a za minus 3,5 odsto u Bjelorusiji, minus četiri odsto u Rusiji i minus deset u Ukrajini.

Pročitaj više:  EPCG: Akcionarima dividenda od 55 miliona evra

Glavni analitičar Odjeljenja za istraživanje pri Rajfajzen banci internešenel Peter Brezinček ocjenjuje da je za sve zemlje srednje Evrope specifičan balansirani doprinos rastu svih komponenti potražnje. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts