– Rekonstrukcija Kliničkog centra stoji zbog sukoba Vameda i GP „Krajina“
– Đurić: Fizički ćemo braniti gradilište dok nam ne plate urađeno i odštetu za raskid ugovora
– Vamed: GP „Krajina“ ucjenjuje da bi dobili projekat kompletne rekonstrukcije
– OTKRIVAMO – Obilježavanje početka rušenja koštalo 33 hiljada KM više, jer se čekao Milorad Dodik
BANJALUKA, Pripremni radovi na rekonstrukciji Kliničko-bolničkog centra Banjaluka blokirani su mjesecima, a podizvođač građevinsko preduzeće „Krajina“ tvrdi da uskoro neće ni biti nastavljeni, jer će se svim sredstvima braniti, pa čak pružiti i fizički otpor ukoliko ih Vamed ove sedmice pokuša skloniti sa gradilišta.
Portal CAPITAL otkriva pozadinu cijelog spora glavnog izvođača i podizvođača koji prijeti da eskalira u fizički sukob i spriječi realizaciju najveće investicije u zdravstvenom sektoru Republike Srpske vrijednu 83 miliona evra.
Da je situacija zabrinjavajuća izgleda primjećuju samo stotine vozača koje zbog radova moraju svakodnevno da parkiraju po trotoarima i livadama oko Kliničnog centra.
Vamed želi da raskine ugovor sa GP „Krajinom“ koja to odbija tražeći da se prvo ispuni nekoliko uslova: Plaćanje fakture od 2,4 miliona KM, priznavanje zateznih kamata, plaćanje osiguranja gradilišta za protekle mjesece kada se nije radilo, te isplaćivanje naknade štete za raskidanje ugovora.
Iz Vameda poručuju da ništa od toga nije osnovano, da ih GP „Krajina“ ucjenjuje jer želi da dobije veliki ugovor kompletne rekonstrukcije Kliničkog centra vrijedan više od 40 miliona evra. Tražiće sudsku mjeru obezbjeđenja i intervenciju Vlade RS, ali sigurno narednih dana ulaze na gradilište, bez obzira na prijetnje GP „Krajine“.
Đurić: Odgovorićemo adekvatno na nasilje
Nakon bezuspješnog pokušaja austrijskog Vameda da 10. juna angažovanjem privatne agencije za obezbjeđenje „Alfa Sekjuriti“ izbaci podizvođača GP „Krajinu“, gradilište oko Kliničkog centra je pusto, a zatvorene kapije čuvaju zajedno, jedni od drugih, čuvari GP Krajine i „Alfa Sekjuriti“.
„Svaki novi pokušaj nasilnog uvođenja nekog drugog u posjed gradilišta, biće adekvatno dočekan sa naše strane. Upozorili smo ih da imamo učestale pozive građana koji žele da nam se pridruže u odbrani naših prava koja su ugrožena nasiljem koje su demonstrirali. Takođe smo im rekli da postupke građana, koji bi se nam se eventualno pridružili, nismo u mogućnosti kontrolisati, niti smo odgovorni za moguće posljednice“, kaže za CAPITAL direktor GP „Krajine“ Borko Đurić.
Kako je počelo
GP „Krajina“ je sa Vamedom sklopila ugovor o pripremnim radovima na izgradnji novog sjevernog krila Kliničkog centra. Okvirna vrijednost procijenjenih radova je nešto malo veća od milion evra. Paralelno tekli su razgovori da „Krajina“ pored pripremnih radova dostavi ponudu i za kompletan objekat. Ponuda je iznosila oko 42 miliona evra. Pregovori ipak nisu rezultovali sklapanjem ugovora, jer su u Vamedu postavljali uslove koje, kažu GP Krajini“ nisu željeli da ispune, jer se kosio sa njihovim načinom poslovanja. U Vamedu kažu jednostavno da su odbijeni, jer je ponuda bila previsoka.
Dok se pregovaralo oko glavnog ugovora, vršeni su ugovoreni pripremni radovi i GP „Krajina“ je 31. decembra 2014. godine ispostavila fakturu na iznos od oko milion evra, što je Vamed i prihvatio bez prigovora, plaćajući PDV. Međutim nakon toga nije bilo uplata. Zbog neplaćanja „Krajina“ u martu obustavlja sve radove.
Vamed smatra da „Krajina“ nije uradila cijeli posao, a i ono što je do tada uradila nije ni blizu fakturisane vrijednosti. Počinje prepiska, sastanci, prepiska, optuživanje…
Sukob je 10. juna ove godine dostigao vrhunac, kada su predstavnici “Vameda” sa privatnim obezbjeđenjem pokušali da preuzmu gradilište. Desetine radnika GP Krajine je ubrzo došao na Paprikovac. Nakon nekoliko časova pregovaranja, u prisustvu banjalučke policije, fizički sukob je izbjegnut.
U posljednjim razmjenjenim dopisima Vamed obavještava „Krajinu“ da se ugovor raskida. U „Krajini“ šokirani upozoravaju Vamed da se ugovor ne može raskinuti jednostrano, već isključivo obostranim dogovorom ili sudskim putem.
Insistiraju da im Vamed isplati fakturisanu vrijednost, plus 33,6 hiljada KM za jednodnevne troškove iznajmljivanja radnih mašina koje nisu mogle početi sa rušenjem, jer se čekalo da predsjednik RS „uhvati vremena“ i pred kamerama svečano obilježi taj trenutak.
U „Krajini“ neizvršavanje svih ugovorenih radova pravdaju neplaćenom fakturom, nedefinisanim pitanjem cijene iskopa i zaštite temeljne jame, bez kojih se ne smije pristupit rušenju podzemnih nivoa objekta, nedogovorenom cijenom, niti obezbjeđenim projekotom izmještanja podzemnih instalacija. Takođe, Vamed nije, tvrde u „Krajini“, nikada dostavio Projekat rušenja, građevinsku dozvolu za radove rušenja niti projekat izmještanja instalacije.
„Osporavanje vrijednosti izvršenih radova je besmisleno, jer ste je priznali plaćanjem PDV-a, niste je osporavali po ispostavljanju fakturu“, odgovorilo je GP „Krajina“ austrijskom Vamedu.
Vamed: Borko nas ucjenjuje
Druga ugovorna strana ima sasvim suprotno mišljenje. Advokat austrijskog Vameda Miloš Stevanović kaže za CAPITAL da GP „Krajina“ njih ucjenjuje, nezakonitom blokadom gradilišta, kako bi dobio glavni ugovor za kompletnu rekonstrukciju vrijedan više od 40 miliona evra.
Stevanović kaže da je Vamed raskinuo ugovor sa GP Krajinom, te nisu tačne tvrdnje Đurića da oni na to nemaju pravo. „Ako nemamo pravo neka nas slobodno tuži“, poručuje Stevanović.
Komentarišući zašto su raskinuli ugovor, Stevanović kaže da GP „Krajina“ nije izvršila sve ugovorne obaveze, nije na vrijeme preuzela drugi dio gradilišta na sjevernom krilu, te je napravila niz tehničkih propusta na dosada urađenim poslovima rušenje, koje nije mogao precizirati.
Stevanović demantuje da su razlozi prekida radova i ulaska na drugi dio gradilišta bili što nije isplaćena ispostavljana faktura niti dogovorena cijena dodatnih radova.
„On nas ucjenjuje. Mi smo mu nudili 1,3 miliona evra, što je čak oko 300-400 hiljada evra više nego što su fakturisali, ali Đurić nije na to pristao“, kaže Stevanović. Na pitanje ko poklanja 300-400 hiljada evra ako nema razloga za to, Stevanović odgovara da je to bio znak „korektne saradnje“.
Đurić oštro osporava ove tvrdnje „Vameda“. „Od advokata Stevanovića ćemo tražiti da dokaže koji su to tehnički nedostatci o kojima govori, kao i kada nam je ponudio nadoknadu za raskid ugovora u iznosu koji navodi“, kaže direktor GP „Krajine“.
Đurić tvrdi da njega ucjenjuju lažima, a Vamed najavljuje intervenciju
Stevanović kaže da nije tačno da su radovi zaustavljeni. „Mi već dvije sedmice radimo na raščišćavanju unutrašnjih prostora. Gospodin Đurić to očito ne zna, jer imamo ulaz sa druge strane gradilišta. Za sedam do 10 dana preuzećemo i vanjsko gradilište. Ukoliko GP „Krajina“ i dalje bude protiv, tražićemo od Ministarstva zdravlja da nam obezbijedi ulazak ili pokrenućemo sudsku mjeru obezbjeđenja“, tvrdi Stevanović.
Đurić odgovara: “Mi smo kao i do sada spremni na dogovor o mirnom okončanju ugovora ili neka traže sudski raskid ugovora ako ne žele iz bilo kojeg razloga da sa nama rade, ali nasilne metode nećemo tolerisati. Projekat sigurno neće biti ugrožen djelovanjem GP”Krajine”, koja je ovaj objekat izgradila kad oni nisu ni postojali i koja neće dozvoliti da padne mrlja na njenih sedamdeset godina postojanja i časnog rada. Neka se oni zamisle o svom načinom djelovanja jer će istina kad tad izaći na vidjelo. Oni nas ucjenjuju plasiranjem laži u medijima, a ne mi njih, kako to žele da prikažu“.
Obostrane tužbe
GP Krajina je podnijela krivičnu prijavu protiv NN lica, te tužbu za ometanje posjeta protiv Vameda. Vamed je takođe podnio tužbu protiv GP „Krajina“ iz istog razloga.
Umjesto GP „Krajine“ Vamed je, kako saznaje CAPITAL, već sklopio ugovor sa drugim podizvođačem bijeljinskim preduzećem „Sloboprom“ koja je zajedno sa Vamedom vršila rekonstrukciju bijeljinske bolnice vrijednosti 80 miliona KM. (http://www.capital.ba/kako-sloboprom-dobija-milionske-poslove-od-vameda/)
CAPITAL: Siniša Vukelić
Komentariši