ATINA, Grčki parlament usvojio je kasno sinoć obimne mjere štednje koje zahtijevaju kreditori da bi otvorili novi paket finansijske pomoći radi ostanka Atine u evrozoni.
Nekoliko desetina poslanika iz vladajuće stranke Sirize otkazalo je poslušnost premijeru Aleksisu Ciprasu.
Paket je usvojen sa 229 glasova “za” u skupštini od 300 mjesta. “Protiv” su bila 64 poslanika, a šest ih je bilo uzdržano. Cipras je zatražio podršku proevropski orijentisane opozicije za usvajanje ovih mjera, što je dovelo u pitanje budućnost njegovog kabineta.
Cipras je rekao da nema alternative ovom paketu i da će mjere donijeti teškoće, ali da on stoji iza svoje odluke.
“Ja sam posljednja osoba koja treba da izbjegne odgovornost”, rekao je Cipras u parlamentu.
Vladin portparol Gabrijel Sakelaridis priznao je da je glasanje izazvalo podjelu u Sirizi, ali je napomenuo da je Vladin prioritet da se osigura nova finansijska pomoć. To je protumačeno kao nagovještaj da za sada neće biti raspisani novi izbori.
U zamjenu za zajmove od 86 milijardi evra, Grčka je prihvatila reforme penzionog sistema, povećanje poreza na dodatu vrijednost, mjere za liberalizaciju privrede i oštra ograničenja javnih troškova.
Atina je pristala i da sakupi 50 milijardi evra od javne imovine u specijalni privatizacioni fond, koji će biti garant sporazuma.
Predsjednik parlamenta Zoe Konstantopolu rekla je da ove mjere predstavljaju “socijalni genocid”, a ispred skupštine desili su se sukobi demonstranata i policije uoči glasanja.
Među 38 poslanika Sirize koji su se usprotivili Ciprasu bio je i bivši ministar finansija Janis Varufakis, koji je osudio dogovor sa kreditorima kao “novi Versajski sporazum”.
Protiv paketa su glasili i ministri energetike Panajotis Lafazanis i zamjenik ministra rada Dimitris Stratulis. Lafazanis je rekao da ostaje lojalan Vladi, ali da je spreman da ponudi ostavku. Ostavku je juče podnijela zamjenik ministra finansija Nadija Valavani.
Komentariši