Usvojene izmjene Zakona o javnim nabavkama

skupstina srbijeBEOGRAD Skupština Srbije usvojila je danas izmjene Zakona o javnim nabavkama, kojima se podiže efikasnost i ekonomičnost postupka javnih nabavki.

Postupak javnih nabavki, nakon usvajanja izmjena zakona, trajaće kraće, jer će procedure biti oslobođene komplikovanih i dugih procesa.

Ministar finansija Dušan Vujović izjavio je ranije, obrazlažući izmjene ovog zakona, da je do sada proces javnih nabavki u prosjeku trajao 200 dana, što je veoma sporo i ne odgovara očekivanjima predviđenim u direktivama EU, prenijeli su mediji u Srbiji.

On je dodao da se postupak mora urediti tako da se procesi ne mogu zaustaviti prigovorima, već da se ubrzaju.

Skupština je usvojila i Zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Srbije kojim je predviđeno da će država u narednom periodu, u okviru najavljene prodaje državnih nepokretnosti, ponuditi poslovne prostore i stanove koji su već dati u zakup i nisu neophodni za funkcionisanje države, ali ne i diplomatska predstavništva.

Obrazlažući u parlamentu ovaj prijedlog zakona, Vujović je rekao da on predstavlja pokušaj države da se približi bilansu stanja kada je riječ o imovini.

On je naveo da se očekuje da će Srbija prodajom državnih nepokretnosti ostvariti prihod od oko 30 do 40 miliona evra, kao i da novac od prodaje državnih nepokretnosti sigurno neće otići u tekuću potrošnju.

Skupština je usvojila i izmjene i dopune Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama.

Stupanjem na snagu ovog zakona, rokovi plaćanja lokalnih samouprava ili komunalnih djelatnosti dobavljačima biće ograničeni na 60 dana. Rokovi plaćanja između javnog i privatnog sektora iznosili su po zakonu 45 dana, a u privatnom se ustalilo da su rokovi do 90 dana.

Poslanici su danas usvojili i izmjene Zakona o javnom dugu koje imaju za cilj stabilizaciju i dalje smanjenje učešća javnog duga u BDP-u.

Pročitaj više:  Knežević: Država rješava probleme nekih privrednika, a ne privrede

Izmjenama i dopunama Zakona o javnom dugu ograničava se zaduživanje po osnovu datih garancija pravnim licima za potrebe likvidnosti, čime se uvodi dodatna finansijska kontrola javnog sektora.

U obrazloženju zakona se navodi da su, radi realizacije aranžmana sa MMF-om, potrebne izmjene i dopune Zakona o javnom dugu, prvenstveno u domenu limitiranja namjene zajmova za koje može biti izdata garancija države, a to je ukidanje mogućnosti Srbije da daje garancije za kredite za potrebe likvidnosti javnim preduzećima i drugim pravnim licima.

Vujović je, prilikom obrazlaganja ovog zakonskog rješenja, rekao da je cilj novih rješenja Zakona o javnom dugu uvođenje odredaba koje će spriječiti da se taj dug nekontrolisano povećava i koje će smanjiti obaveze po osnovu kamata sa trenutnih 1,1 milijardu evra na 200 do 300 miliona evra u narednih godinu do godinu i po dana.

Zakonom se uvodi i posebna kategorija finansijske imovine Srbije koja će biti pod upravljanjem. Srna

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts