Novi pad rublje

rubljaMOSKVA, Ruska nacionalna valuta se minule nedjelje skotrljala na nivo koji je u odnosu na evro i dolar imala prošlog februara.

U četvrtak se za jedan dolar dobijalo 64 rublje, a za evro 72.

Pad rublje najviše je uplašio ruske uvoznike, jer će sada roba koju dovoze biti za domaće kupce još skuplja. Kad se zna da penzije i plate neće rasti, jasno je da će se pad rublje odraziti i na smanjenje kupovne moći građana Rusije koji se trude da s penzijom ili platom sastave početak i kraj mjeseca.

Ekonomski analitičari slabljenje rublje povezuju sa padom cijene nafte. Ali, i od sadašnje, znatno jeftinije nafte u federalni budžet se sliva najviše novca od izvozne carine i drugih dažbina naftnih kompanija. U sadašnjoj situaciji Rusiji nije u interesu da ima čvrstu rublju, jer “plivanje” puni budžet.

Prema podacima Ministarstva finansija Rusije, prihodi od nafte su punili 45 odsto ruskog budžeta, čiji bi deficit do kraja godine mogao da iznosi 3,4 odsto. Naftaše brine mogućnost povećanja izvoza nafte iz Irana, kao i povećana proizvodnja u SAD. Barel nafte je u prvom polugodištu 2014. godine koštao 107 dolara, a u junu ove godine 58.

Eksperti kažu da je jedan od razloga pada rublje i to što kompanije koje treba da vrate Zapadu kredite već na jesen sada otkupljuju devize. U septembru one treba da vrate zapadnim bankama 14 milijardi dolara.

Bivši predsjednik Centralne banke Rusije Sergej Dubinjin tvrdi da je i pri ovakvoj cijeni nafte i gasa priliv deviza još velik i da nema razloga za paniku. To što građani hrle da mijenjaju rublje u dolare i evre više je znak nepovjerenja u nacionalnu valutu nego što realno za to postoji potreba.

Pročitaj više:  Deficit ruskog budžeta 4,3 milijarde evra

Profesor Više škole ekonomije u Moskvi Aleksandar Abramov prognozira da će se rublja stabilizovati čim se stabilizuje cijena nafte. On tvrdi da u Rusiji ima dovoljno dolara i evra.

U Centralnoj banci Rusije tvrde da se devalvacija kineskog juana neće odraziti na rublju. U Moskvi se nadaju da će, dugoročno, to stimulisati razmjenu i ojačati rublju. Stabilizacija kineske privrede može samo da ima pozitivan efekt na investicije te susjedne zemlje na Rusiju. Maksimalna devalvacija juana u posljednjih 20 godina ima za cilj da stimuliše kineski izvoz, koji je u padu. Stručnjaci za naftu kažu da se to može odraziti i na svjetsku cijenu nafte. Večernje novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts