– MUP poslao dopunu izvještaja Specijalnom tužilaštvu protiv Vučetića
– Vučetić uzimao pare od „Nikole Tesle“ za mašine koje je njegovo privatno preduzeće već naplatio od „Novog Jelšingrada“
BANJALUKA, Bivši savjetnik za investicije predsjednika Republike Srpske Dragan Vučetić koristio je svaku priliku da ukrade državni novac koristeći javno preduzeće „Nikola Tesla“ u kojoj je bio direktor, projekat Elektromobil i svoju privatnu firmu u Njemačkoj „prof. Vučetić GMBH“, pokazuje to dopuna izvještaja o krivičnom djelu koju je MUP RS prije par dana dostavio Specijalnom tužilaštvu RS.
U dopuni izvještaja, koja je u posjedu poslovnog portala CAPITAL.ba, MUP detaljno opisuje slučaj kako je Vučetić nezakonito prebacio blizu 100 hiljada KM sa firme „Nikola Tesla“ na račun „prof. Vučetić“ u Njemačkoj.
Iz izvještaja vidljivo je da je Vučetić, za kojim je raspisana potjernica, pored državne firme „Nikola Tesla“ doo Banjaluka i u Njemačkoj registrovao preduzeće „Nikola Tesla“ GMBH Keln, te vršio nezakonite transakcije između ove dvije i svoje privatne firme „prof. Vučetić“.
Policija je otkrila da je Vučetić 15. marta 2014. godine sa računa „Nikola Tesla“ Banjaluka izvršio devizno plaćanje firmi „Nikola Tesla“ Keln, a kao osnov naveo isporučeni agregat za hidrauličnu presu za projekat Elektromobil.
Zatim je tih 49.051 evra iskoristio da plati obaveze svoje privatne firme „prof. Vučetić“.
Agregat nikada nije isporučen niti je bilo potrebe za takvom isporukom za projekat „Elektromobil“.
Agregat je Vučetićeva privatna firma isporučila preduzeću „Novi Jelšingrad“ Banjaluka.
„Vučetić je prebacio iznos od 49.051,89 evra iako je znao da nema funkcionalnu povezanost sa projektom Elektromobili i isti se odnosi na avans za agregat za hidrauličnu presu od 315 tona, koji je predmet kupoprodaje preduzeća „Novi Jelšingrad“ ad Banjaluka i privatne firme Dragana Vučetića „prof. Vučetić“ Bergheim Njemačka. Preduzeće „Novi Jelšingrad“ je po tom osnovu prethodno uplatilo punu cijenu koštanja agregata od 103.050 evra na račun „Prof. Vučetić“ te je na taj način Vučetić svom preduzeću omogućio sticanje protivpravne imovinske koristi od 49.051 evra, oštetivši javno preduzeće „Nikola Tesla“ za isti iznos“, navodi se u Dopuni izvještaja.
Mićo Stanojević kojeg je Vučetić angažovao za nadzor projekta „Elektromobil“ potvrdio je policiji da „Nikola Tesla“ nikada nije razvijala hidraulične dijelove niti joj je ova tehnologija bila potrebna za poslove u vezi elektromobila.
Direktor „Novog Jelšingrada“ Boris Tomanić potvrdio je da su od Vučetića i njegove privatne firme naručili šet hidrauličnih agrega za razvoj hidrauličnih presa, jer je Vučetić mogao dobiti povoljniju cijenu od njemačkih proizvođača.
Policija je došla do dokaza da je „Novi Jelšingrad“ platio pun iznos firmi „prof. Vučetić“, međutim Vučetić šalje fakturu i „Nikoli Tesla“ Banjaluka da izvrše avansno plaćanje te iste mašine u iznosu od 49 hiljada evra za projekat Elektromobil, što je i plaćeno.
Osoba od najvećeg povjerenja
Vlada RS je 2012. godine Vučetića postavila za direktora novoosnovanog državnog preduzeća „Nikola Tesla“ koje je trebalo da „zaposli 2.000 radnika“ u tekstilnoj industriji i „preporoditi Hercegovinu“, ali sve je na kraju ostalo na „praznoj priči“. Preduzeće je napravilo milionske gubitke, IRB je Vučetiću dao kredit od pet miliona KM, a radnici u Bileći su mjesecima štrajkovali zbog neisplaćenih plata. Vlada se poslije nije oglašavala, a Vučetić je nestao bez traga.
Narodna skupština RS je po hitnom postupku, na prijedlog Vlade, u aprilu 2013. godine dala bezuslovne garancije RS za kreditno zaduženje preduzeća „Nikola Tesla“ kod banaka za iznos od 12 miliona KM.
Ova odluka izazvala je burnu raspravu na sjednici Parlamenta Srpske, a poslanici opozicije optužili su Vladu da pravi još jedan “sumnjiv posao“ i da je zaduženje nezakonito jer ovo preduzeće nije javno.
Ministar finansija Zoran Tegeltija se branio, obećavajući da bi prvi pogon u Bileći trebalo da počne da radi već u maju 2013. godine u kome bi se odmah zaposlilo oko 400 radnika.
U Ljubinju će biti izgrađen pogon u kojem će se zaposliti 350 radnika, a u Trebinju će biti zaposleno 800 radnika, tvrdio je Tegeltija. On je rekao da će lično snositi odgovornost ukoliko ovaj projekat ne uspije.
Na pitanje novinara zašto na poziciju javnog preduzeća Vlada postavlja direktora koji iza sebe ima niz propalih privatnih firmi, Tegeltija je odgovorio da „ako je neko bio neuspješan u privatnom biznisu, ne znači da neće biti uspješan u rukovođenju državnom firmom“.
Vučetić: Nijemci sele iz Kine u Trebinje
Vučetić je objašnjavao kako Nijemci sele pogone iz Kine te kako će, ako na vrijeme ne obezbijedimo uslove, otvoriti fabrike negdje drugdje. Podsjetimo o Vučetiću se pisalo kao o nekome ko iza sebe ima nekoliko neuspješnih projekata, baš na području Hercegovine. Spominju se preduzeća „Pilana i namještaj“ u Nevesinju za koje je uzet kredit od oko 2 000 000 maraka, ali posao je propao; zatim voćnjak u Ljubinju i hladnjača u Berkovićima, firma za proizvodnju peleta, itd.
Vlada je 25. marta prošle godine smijenila Vučetića sa direktorske pozicije u preduzeću „Nikola Tesla“. Nikada nisu objavljeni zvanični razlozi za njegovu smjenu, niti finansijski izvještaji „Nikole Tesla“.
CAPITAL: Siniša Vukelić
Komentariši