Grčka postavila ciljeve dokapitalizacije banaka

grckaATINA/VAŠINGTON, Grčka vlada je danas iznijela detalje plana pomoći bankama da “zapuše rupu” u finansijama od 14,4 milijarde evra, koliko je Evropska centralna banka (ECB) procijenila da im nedostaje, a ministar finansija Euklid Cakalostos vjeruje da će dokapitalizacija biti okončana do kraja godine.

Banke će tako drugi put u posljednjih 18 mjeseci zatražiti novac od investitora da bi pokrile nedostatke koji su identifikovani tokom procjene kvaliteta sredstava, saopštila je grčka centralna banka, a prenijela agencija “Blumberg”.

ECB je, nakon detaljne provjere finansijske situacije u grčkim bankama, saopštila da četiri najveće banke moraju obezbijediti 14,4 milijardi evra kako bi preživjele potencijalne ekonomske šokove. Alfa Banka, Eurobanka, Nacionalna banka Grčke i Pireus do 6. novembra treba da podnesu planove o dokapitalizaciji kao i da navedu koliko im je novca potrebno za dalje poslovanje.

Grčki fond za finansijsku stabilnost (HFSF) spreman je da ulije oko 10 milijardi evra u banke u slučaju da one same ne pribave dovoljno sredstava, a vlada u Atini pozvala je upravu četiri najveće banke da obezbijede učešće domaćih investitora u dokapitalizaciji.

Banke su izrazile optimizam da će privatni sektor pokriti njihove potrebe za kapitalom, a ministar finansija Euklid Cakalostos izjavio je da vjeruje da će dokapitalizacija biti okončana do kraja godine.

Grčke banke su 2014. pribavile više od osam milijardi evra kapitala i uspješno prošle stres testove ECB, a njihove planove restrukture odobrila je Evropska komisija. Solventnost banaka je, međutim, dovedena u pitanje nakon šestomjesečnih previranja između grčke vlade i njenih međunarodnih kreditora, koja su dovela do uvođenja kontrola kapitala i restrikcija na povlačenje novca sa bankomata.

Štediše su iz grčkih banaka u proteklih 12 mjeseci povukle oko 43 milijarde evra zbog strahovanja da će Grčka izaći iz evrozone. Banke su od početka godine zabilježile neto gubitke od 4,6 milijardi evra, zbog, kako navode, rasta obima loših zajmova i izazova u makroekonomskom okruženju. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts