BANJALUKA, Radna verzija Ekonomske politike Republike Srpske za narednu godinu, bez definisanih konkretnih mjera i praćenja njihove realizacije, neprihvatljiva je za poslovnu zajednicu Srpske, saopšteno je iz Privredne komore.
Privredna komora Republike Srpske dostavila je danas primjedbe i sugestije Vladi na Radnu verziju Ekonomske politike i poručila da ostaje pri svojim prioritetnim zahtjevima, među kojima su rasterećenje privrede smanjenjem fiskalnih i parafiskalnih nameta, usvajanje novog Zakona o radu, te Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza i Zakona o podsticajima.
Privrednici insistiraju na definisanju jasnih i konkretnih mjera koje će odgovoriti na prioritetne zahtjeve poslovne zajednice, sa ciljem ostvarenja zacrtanih ciljeva i u dokumentu definisanih pet reformskih stubova, kao i na principu praćenja realizacije Ekonomske politike i ocjene njene uspješnosti.
U Privrednoj komori tvrde da se u ponuđenom dokumentu neke od prioritetnih mjera na kojima poslovna zajednica godinama insistira uopšte ne pominju ili se samo deklarativno nalaze.
Privrednici poručuju da su njihova očekivanja, na osnovu sastanaka sa predstavnicima izvršne vlasti, bila daleko veća od ponuđenih rješenja u Radnoj verziji Ekonomske politike, zbog čega su i reakcije poslovne zajednice oštre, jer nisu uvaženi neki ključni zahtjevi i nisu definisane konkretne mjere za realizaciju utvrđenih politika.
U dostavljenoj Radnoj verziji Ekonomske politike, očigledno je da je Vlada pristupila novom konceptu kreiranja ovog dokumenta, tako da je akcenat stavljen na politike i njihovo uopšteno definisanje, bez konkretnih mjera i indikatora za mjerenje uspješnosti realizacije same Ekonomske politike, navodi se u saopštenju.
Privredna komora kao model koji bi zadovoljio princip praćenja realizacije Ekonomske politike i ocjene njene uspješnosti navodi poseban akcioni plan, kao i pregled propisa čije se donošenje, izmjena ili dopuna, zahtijeva kako bi se realizovale planirane politike.
U oblasti rasterećenja privrede Privredna komora traži usvajanje izmjena zakona o porezima i doprinosima sa ciljem njihovog vraćanja na nivo prije izbijanja ekonomske krize, izmjene Zakona o porezu na dohodak kojima bi se neoporezivi dio dohotka povećao na nivo najniže plate, te izmjenu Zakona o dječijoj zaštiti sa ciljem obezbjeđivanja refundiranja porodiljskog bolovanja poslodavcima u bruto iznosu.
Novi Zakon o radu potreban je kako bi se radnopravna regulativa prilagodila tržišnim uslovima privređivanja, odnosno kako bi se povećala mobilnost radne snage, stepen odgovornosti i smanjilo opterećenje privrede, dok je Zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza potrebno usvojiti uporedo sa aktivnostima na donošenju ovog propisa u Federaciji BiH, saopšteno je iz Privredne komore.
Zakonom o podsticajima potrebno je definisati vrste i obim podsticaja, uslove za dobijanje ove vrste podrške, subjekte koji ostvaruju pravo na podsticaje i automatizovati postupak raspodjele shodno ispunjenim uslovima, a među predloženim mjerama podrške privredi su i blagovremena raspodjela podsticajnih sredstava, kreiranje registra podsticaja, obezbjeđivanje podsticaja za zapošljavanje u privredi retroaktivnim stimulisanjem za novozaposlene u odnosu na prethodnu godinu na bazi prosječnog broja zaposlenih po osnovu časova rada, kao i podsticaji za samozapošljavanje.
Kada je riječ o smanjenju javne potrošnje, Privredna komora predlaže reformu javne uprave, koja podrazumijeva efikasnost, efektivnost, ekonomičnost i racionalizacija troškova i broj zaposlenih i vezivanje plata za plate u privredi.
Restriktivna politika javne potrošnje podrazumijevala bi smanjenje svih budžetskih troškova, osim subvencija, podsticaja i kapitalih investicija i transfera, te zaduživanje samo za projekte koji se sami otplaćuju i angažuju domaće kapacitete.
Kod restrukturisanja javnih preduzeća Privredna komora traži efikasno upravljanje i uspješno poslovanje u funkciji potreba privrede u cjelini, te sektorske i pojedinačne planove restrukturisanja.
Privrednici predlažu i kreiranje objedinjenog bilansa potreba preduzeća i drugih institucija iz javnog sektora, te bilansa potencijala domaće privrede kako bi se sagledale mogućnosti uključivanja domaćih privrednih subjekata u realizaciju planiranih aktivnosti javnog sektora.
Među zahtjevima Privredne komore su i unapređenje inspekcijskih i pravosudnih organa, suzbijanje sive ekonomije i reforma obrazovnog sistema. Srna
Komentariši