FRANKFURT, Evropske berze su zabilježile pad akcija, a najviše su potonule akcije rudarskih kompanija je je Anglo Amerikan saopštio da će ukinuti na hiljade radnih mjesta.
Tržišta su dan započela uz blagi rast akcija nakon jučerašnjeg velikog pada, ali su ponovo potonula nakon novog kolapsa akcija Anglo Amerikana, prenosi agencija Frans pres
Akcije Anglo Amerikana pale su danas 1,2 odsto nakon jučerašnjeg pada od 12,3 odsto. Kompanija je najavila plan radikalne restrukture, uključujući rezanje potrošnje i konsolidovanje poslovnih jedinica u tri od aktuelnih šest, u nastojanju da se izbori sa kolapsom cijena sirovina. Firma je takođe navela da planira da smanji broj radnika za gotovo dvije trećine, sa 135.000 na 50.000 nakon 2017.
Akcije Arselor Mitala pale su u Parizu 2,4 odsto da bi potom ojačale 3,5 odsto, a akcije TisenKrupa porasle su 0,1 odsto poslije pada od 0,9 odsto u Frankfurtu.
Cijene ključnih sirovina, prije svega nafte i rude gvožđa, pale su juče zbog strahovanja u vezi sa tražnjom, pogotovo iz druge po veličini svjetske privrede, Kine.
U Londonu je indeks FTSE 100 skliznuo 0,14 odsto, dok je u Frankfurtu DAKS pao 0,6 odsto uprkos skoku akcija Folksvagena (VW) od 6,2 odsto nakon što je ta kompanija saopštila da je loše procjenila koliko je novih automobila pogođeno skandalom sa manipulisanjem vrijednostima izduvnih gasova, dodajući da se radi o znatno manjem broju vozila nego što je prvobitno procjenjeno.
Pariski indeks KAK 40 oslabio je 0,9 odsto, a evro je na valutnoj berzi ojačao na 1,0983 sa 1,0892 dolara, koliko je vrijedeo sinoć u Njujorku.
Na Volstritu je industrijski indeks Dau Džons pao 0,22 odsto, a širi indeks S&P 500 i tehnološki Nasdak oslabili su po 1,0 odsto.
Američka hemijska korporacija Dau kemikal je u posljednjoj fazi pregovora o spajanju sa rivalskim Dupontom, što može rezultirati potpisivanjem najvećeg ugovora u hemijskoj industriji, javila je agencija “Blumberg” pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa situacijom.
Akcije Duponta skočile su 9,4 odsto, a Dau kemikala 10,3 odsto, budući da bi novi entitet udružio dvije kompanije sa zajedničkom godišnjom prodajom u vrijednosti od preko 90 milijardi dolara.
U Aziji je tokijski indeks pao 1,0 odsto, sidnejski 0,3 odsto, a ahonkonški 0,5 odsto. Šangajski indeks je, sa druge strane, porastao 0,07 odsto poslije vesti da je stopa inflacije Kini u novembru porasla, podstaknuta višim cijenama hrane i usluga, što je signal da se kineska privreda stabilizuje u svijetlu snažnijih fiskalnih podsticaja i rezanja kamatnih stopa. Tanjug
Komentariši