Alfred Guzenbauer: Evrokriza nije rješena, neophodan veći privredni rast


20160103091019_345950BEČ, Bivši austrijski kancelar i savjetnik Vlade Srbije Alfred Guzenbauer smatra da evrokriza nije prevaziđena i poručuje da je njemačka kancelarka Angela Merkel, koja je spriječila raspad EU, ostala dužna odgovor kako podstaći privredni rast u Evropi.

On je, u intervjuu bečkom dnevniku “Kurir” rekao da je Merkelova uspjela, kada je riječ o grčkoj krizi, da ujedini sve zemlje EU, ali da je time samo “kupljeno” vrijeme.

Guzenbauer je naglasio da je odlučujuće pitanje po čitavu Evropi kako zajednički ponovo doći do većeg privrednog rasta.

“Potrebno nam je više od dva odsto kako bi smanjili nezaposlenost. Od toga smo, međutim, mnogo udaljeni. Uz istorijsko niske cijene nafte, niske kamatne stope i povoljnom po izvoz odnosu evra prema dolaru imamo dobre preduslove, kao što ih nismo imali dugo vremena, ali i pored svega toga se ništa ne pomjera”, kritikovao je Guzenbauer.

Kada gotovo sve države sprovode program štednje, umjesto investicija, onda su uzdržani i privatni ulagači, ukazao je on dodajući da je to opasan začarani krug.

“Evrozona ima masivan problem deficita investicija“, konstatovao je Guzenbauer.

Što se tiče Merkelove, u vezi toga, istakao je on, njemačka kancelarka je pozitivno uticala da se ne raspadne Unija, ali je ostala dužna recept za veći rast što, uvjeren je, nije kurs štednje.

On je takođe kritikovao Merkelovu zbog izjava u vezi izbjegličke krize, rekavši da je njena rečenica “to ćemo savladati” izazvala prevelika očekivanja.

Guzenbauer je rekao da bi trebalo i dalje primati osobe koje direktno dolaze iz ratom obuhvaćenih teritorija, ali, i pored svog razumijevanja za želju ljudi, “politika azila a la kart” time što se premještaju iz jednog izbjegličkog kampa u prijatniji, ne može biti.

Pročitaj više:  Otvoren ekonomsko-trgovinski forum

Takođe je ocjenio da je dogovor o nuklearnom programu Irana, koji je postignut u Beču, bio najveći spoljnopolitički prestižni uspjeh Austrije u posljednjih godina, ali da ne moze procijeniti koliko dugo će trajati dok se i za to pitanje ne pronađe rješenje.

Kada je riječ o odnosu EU prema Turskoj Guzenbauer je podsjetio da su jedini koji su na prvim linijama borbe protiv Islamske države Kurdi i da je nemoralno sada ih ostaviti po strani.

“Pored svog razumijevanja za potrebu boljih odnosa zbog izbjegličke krize EU ne smije da žrtvuje sudbinu Kurda zbog boljih odnosa sa Turskom”, poručio je on.

Što se EU tiče, Guzenbauer je kazao da ne vjeruje da bi 2017. godine Marin Le Pen mogla biti predsjednica Francuske, objasnivši da su to pokazali i regionalni izbori prošle godine.

Takođe smatra da su Britanci, iako ponekad drugima u EU “jako idu na živce”, potrebni Uniji kao “korektiv”.

“Britanci će ostati u EU. Oni su veoma pragmatični i zbog toga će referendum o EU biti u korist Unije”, uveren je Guzenbauer.

Prema njegovim riječima, već sada je Evropa različtih brzina, od pristupanja evru do Šengenskog sporazuma.

“Ako se ne želi da Evropa stagnira i da se raspadne moraće u vezi aktuelnih otvorenih pitanja i u buduće jedna grupa da prednjači. To nije znak krize, već znak djelotvornosti”, zaključio je Guzenbauer.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts