VAŠINGTON, Slab privredni rast u svijetu otežava mogućnosti vlada da isplaćuju obaveze poput penzija i namirivanja dugova, ocijenila je glavna ekonomistkinja OECD Ketrin Man.
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj, koja predstavlja uglavnom privredno razvijene zemlje, snizio je u novembru projekciju privrednog rasta u svijetu u ovoj godini na tri sa 3,3 odsto. S manjim rastom, vlade mogu da prikupe manje poreske prihode.
“Takvi brojevi znače da nećemo moći da ispunjavamo te obaveze”, rekla je Man.
Ona je rekla da su za veći rast potrebni podsticaji centralnih banaka, veće državne potrošnje, poreske politike koje ohrabruju povećanje, kao i ekonomske reforme koje uskladile propise među zemljama.
Od finansijske krize Svjetska banka, Međunarodni monetarni fond i OECD stalno precjenjuju snagu oporavka svjetske privrede.
Man je ocijenila da ekonomija više ne funkcioniše kako većina ekonomista misli – niska nezaposlenost u SAD i drugim zemljama nije dovela do većeg rasta plata, niske referentne kamatne stope nisu podstakle kompanije da investiraju, dok blage monetarne politike centralnih banaka nisu pogurale inflaciju.
Man je rekla da je uvjerena da OECD neće opet smanjiti procenu svjetskog rasta kada bude iznosila takvu prognozu u junu. Beta
Komentariši