BANJALUKA/SARAJEVO, Dodatne akcize na pivo i bezalkoholna pića bi uništile domaću proizvodnju i nisu rješenje, jer će dovesti do smanjenja proizvodnje, pada broja zaposlenih, te razvoja “crnog tržišta” i smanjenja uplata u budžet.
Poručili su to u petak predstavnici Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH, Grupacija proizvođača bezalkoholnih pića i voda, pivarske industrije, te resornog sindikata, koji su tom prilikom uputili apel vlastima u BiH i ukazali na pogubne posljedice koje bi uvođenje dodatne akcize imalo na domaću proizvodnju i zaposlenost. Zaključili su da su planiranje, sistemski i strateški pristup te zajednički rad predstavnika privrede i vlasti u iznalaženju najboljih rješenja, jedini put ka efikasnom savladavanju problema koje će biti korisno za sve aktere.
Naime, kompanije okupljene u ove dvije grupacije zapošljavaju više od 5.000 radnika, a procjena je da svojim poslovanjem podržavaju i do 10 puta više radnih mjesta u široj privredi. Prema njihovim riječima, uvođenje najavljenih opterećenja rezultiralo bi otpuštanjem velikog broja radnika.
“Apelujemo, još jednom, na sve nadležne institucije da svoje aktivnosti usmjere ka rasterećenju bh. privrede i podizanju njene konkurentnosti, pogotovo imajući u vidu da BiH konstantno bilježi trgovinski deficit”, naglasio je Ahmet Egrlić, potpredsjednik STK BiH. Kako je navedeno, dodatne akcize, osim što bi bile neopravdane i diskriminišuće, u suprotnosti su s Reformskom agendom.
“Već u ovom trenutku, udio akciza i redovnih poreza u cijeni naših proizvoda veći je od udjela troškova proizvodnje. Ukoliko se uvedu dodatne akcize, domaća proizvodnja pretrpjeće ogromne štete u smislu smanjenja proizvodnje, smanjenja broja zaposlenih, razvoja ‘crnog tržišta’ te smanjenja uplata u budžet po osnovu svih izvornih akciznih i poreskih prihoda. Domaći proizvodi ne bi bili konkurentni u odnosu na proizvode iz susjednih zemalja koje imaju znatno niže akcize ili je uopšte nemaju”, istakao je Haris Muslić, predsjedavajući Grupacije bezalkoholnih pića i voda.
Pored toga, članice Grupacije proizvođača piva u BiH već osam mjeseci pokušavaju da ukažu na štetnost ovog prijedloga i spremne su da se uključe u kreiranje novih prijedloga čija bi realizacija osigurala održivost industrije i efikasnije prikupljanje budžetskih sredstava.
“Pivarskoj industriji je 2014. godine nametnuto povećanje akcize od 25 odsto, a ovo novo bi, zajedno s PDV-om, dodalo 1,76 KM na cijenu gajbe piva. Zasigurno nije neophodno da se u tako kratkom roku poveća akciza na jednom proizvodu”, rekao je Edin Ibrahimpašić, predsjedavajući Grupacije pivara. Dodao je da će povećanje akcize sigurno ugroziti poslovanje domaćih proizvođača i izazvati pad prodaje domaćeg piva u BiH.
“Vlasti bi, umjesto da podstiču zapošljavanje, ovom mjerom ukinule postojeća radna mjesta. Hiljade porodica ostale bi bez prihoda, što će, uz neminovna poskupljenja proizvoda, oslabiti kupovnu moć i ugroziti standard građana”, napomenuo je Mehmed Avdagić, predsjednik Samostalnog sindikata zaposlenih u poljoprivredi, prehrambenoj i duvanskoj industriji, vodoprivredi, ugostiteljstvu, turizmu i trgovini BiH.
Podsjećamo da je Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama, koji je predložio Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH, predviđeno povećanje akciza na pivo i bezalkoholna pića. Nezavisne novine
Komentariši