Dolar diktira cijenu, nafta preko 42 dolara

NJUJORK/LONDON, Cijene nafte su porasle premašivši 42 dolara za barel na azijskom trgovanju. nafta-123-718x446

Analitičari ističu da je malo vjerovatno da će taj oporavak potrajati pošto je ova sirovina i dalje pod pritiskom prevelike ponude i jakog dolara.

Američka “laka” nafta WTI za isporuku u septembru porasla je za 28 centi na 42,08 dolara, a sirova sjevernomorska nafta “brent” za oktobarske isporuke skočila je za 29 centi na 44,56 dolara po barelu, prenosi agencija AFP.

Cijene variraju od ulaska tržišta u “raspoloženje medeveda” prošle nedjelje, oslabivši za više od 20 odsto na ispod 40 dolara za barel prvi put od aprila ove godine.

Podstrek oporavku cijena uslijedio je poslije objave podataka o američkim komercijalnim zalihama ove sirovine, koji su pokazali neočekivano smanjenje zaliha benzina, ali su cijene tokom nedelje ponovo pale pošto su robusne cifre o zapošljavanju u SAD pogurale dolar naviše.

Jača “zelena” novčanica čini dolarske cijene nafte skupljim za potrošače koji koriste druge valute, što podriva tražnju.

Nedeljni podaci o broju aktivnih bušotina, objavljeni u petak, takođe su pokazali da su američki naftaši te nedelje pustili u pogon još sedam dodatnih platformi, što je šesta uzastopna nedjelja rasta, nagovještavajući veću proizvodnu aktivnost usred poplave nafte na tržištu.

“Skromno smanjenje zaliha je verovatno dalo izvestan podsticaj cenama”, kaže analitičar kompanije IG Markets Bernard Ou, dodajući, medjutim, da je malo vjerovatno da će taj uzlet potrajati.

“Rast broja bušotina u SAD, mala verovatnoća da će Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) oživjeti… pregovore o zamrzavanju proizvodnje i slabljenje tražnje predstavljaju veliku prepreku za dalji rast cena”, rekao je on za AFP.

Analitičar za naftu i gas u kompaniji EY, Sandživ Gupta, ukazuje da su “optimistični podaci o zapošljavanju iz SAD-a, koji su pokazali znatno veći rast broja novih radnih mjesta u julu nego što je predviđano, pogurali američki dolar (naviše) što je izvršilo pritisak na cijene nafte”.

Pročitaj više:  Oduzeta roba vrijedna 40.000 KM

“Budući da će tržišta i dalje čekati signale o budućim ekonomskim izgledima na osnovu privrednih podataka iz Kine i evrozone, cene nafte, nad koje su se nadvile visoke zalihe i problemi prevelike ponude, verovatno će se kretati u uskom rasponu u narednih nekoliko nedelja”, smatra Gupta, a prenosi francuska agencija. B92

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts