– Privredni sud u Doboju pokrenuo prvi postupak restrukturiranja preduzeća u skladu sa novim Zakonom o stečaju
– IRB kupio obveznice „Unisa“ vrijedne 20 miliona KM
– I IGA u problemima zbog garancija datih „Unisu“
BANJALUKA, Okružni privredni sud u Doboju pokrenuo je postupak restrukturiranja Fabrike cijevi „Unis“ iz Dervente koja godinama posluje u minusu, računi su blokirani, a samo Investiciono-razvojnoj banci RS po emitovanim obveznicama duguje 20 miliona KM.
Rješenje o otvaranju postupka restrukturiranja doneseno je juče na prijedlog povjerioca RTC „Luka Šamac“, a za povjerenika je imenovan Radomir Jokić.
Vlasnik RTC „Luka Šamac“ i Fabrike „Unis“ je isti – „Balkan Steel”. “Luka Šamac” došla je u probleme jer je bila garant za nekoliko „Unisovih“ kredita koji nisu otplaćivani.
Ovo je prvi pokrenuti postupak restrukturiranja nekog preduzeća u RS koje je omogućeno donošenjem novog Zakona o stečaju RS, a koji je na snazi od marta ove godine.
Sud je pozvao sve dužnike da bez odgađanja izmire svoje obaveze prema „Unisu“, te povjerioce da prijave svoja potraživanja od „Unisa“.
Jedan od povjerilaca „Unisa“ je i Investiciono-razvojna banka (IRB) RS koja je kupila obveznice fabrike u vrijednosti od 20 miliona KM, s obzirom na to da „Unis“ nije izmirivao obaveze po tim obveznicama IRB je ranije pokrenula izvršni postupak.
Predsjednik Granskog sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić kaže za CAPITAL da je u „Unisu“ u toku potpisivanje sporazuma o formiranju novog preduzeća unutar pogona ove fabrike koje će preuzeti i dio radnika „Unisa“.
„Proizvodnja u „Unisu“ postoji, ali u znatno smanjenom obimu. Kada je u pitanju pokretanje postupka restrukturiranja, plašim se da li će to uopšte biti moguće ako je dug „Unisa“ dosta veći od kapitala“, naglasio je Peulić.
U problemima zbog garancija koje je dala za kredite ovoj fabrici u iznosu od čak 80 miliona KM našla se i Izvozno-kreditne agencije BiH (IGA), a mediji su nedavno prenijeli da je Agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) zaprimila krivičnu prijavu protiv IGA i odgovornih osoba u toj instituciji, zbog zloupotrebe službenog položaja, zloupotrebe u privredi i prevare. Iz SIPA-e su tada potvrdili da je prijava dostavljena Tužilaštvu BiH.
Problemi agencije IGA BiH nastali su nakon izdatih garancija za “Unis” koji se zaduživao i u jednom periodu prestao sa proizvodnjom, tako da nije mogao izmirivati svoje kreditne obaveze. Posebno je zanimljivo to da je IGA za ovo preduzeće izdala garancije od oko 83 miliona evra, iako je njen kapital daleko manji i iznosi 51 milion maraka.
Ovo preduzeće zadnjih nekoliko godina posluje u minusu, a ubjedljivo najveći gubitak od čak 98,9 miliona KM ostvarilo je 2014. godine. Gubitak „Unisa“ u prošloj godini iznosio je 5,5 miliona KM.
CAPITAL: M. Čigoja
Komentariši