BANJALUKA, Direktori banjalučkih kompanija na današnjoj javnoj tribini koja se održala na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci poručili su da nisu zadovoljni sa znanjem studenata ovog fakulteta nakon završetka studija.
Direktor Emporiuma i Hotela Jelena, Milan Stojak, za vrijeme studiranja na Ekonomskom fakultetu nije imao adekvatnu praksu, kao ni usavršavanje, i ističe kako se previše širi tematika kojom fakulteti guše studente a tako malo se pokazuju realne potrebe.
„Smatram da se previše ide u širinu što se tiče same teorije koji nam predstavljaju na našim fakultetima. Potrebno je četiri do pet godina da bi se određena osoba privikla na sam koncept rada kao i na mogućnost napredovanja. Za vrijeme mog studiranja, a samim tim i završetka, veoma je bilo teško privići se na potrebe tržišta.“, navodi Stojak.
Direktor Telegroup-a, Dalibor Ratković, napomenuo je da pored prakse koja je neophodna studentima, mladi ljudi treba da se usavršavaju i da napreduju u skladu sa situacijama sa kojima se susreću.
„Danas je svijet mnogo napredovao nego kada smo mi bili mladi studenti, mnogo je teže bilo doći do novih saznanja. Nekada nismo imali računare i kompjutere preko kojih bi došli do određenih informacija, već je to bilo iskljušivo preko knjiga koje su bile teško dostupne ili veoma skupe. U ova novija vremena, dostupnost interneta je otvorila jedan novi svijet. Otvorile su se mogućnosti razvoja u svim sektorima, od IT razvoja, učenje jezika, razvoja vještina… “ ,ističe Ratković.
Studentica četvrte godine Ekonomskog Fakulteta u Banjaluci, Jelena Kelečević ističe da se današnja praksa studenata sastoji iz onoga što nađu putem projekata kao što je ovaj danas.
„U nekom idealnom svijetu, danas bi postojala povezanost između studenata i poslodavaca čak i mimo ovakvih projekata, ali nažalost to je nemoguće. Kada bi se angažovali poslodavci nekih multinacionalnih korporacija tokom školovanja studenata, mislim da bi na taj način bilo mnogo više uspješnijih mladih ljudi.“, kaže Kelečević.
CAPITAL: D. E.
Komentariši