SARAJEVO, Prošlogodišnji obim robne razmjene između BiH i Kine bio je veći od 600 miliona evra, sa velikim deficitom BiH zbog nemogućnosti izvoza i nedostignutih standarda kad je riječ o kineskom tržištu, izjavio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.
Šarović je na konferenciji za novinare u Sarajevu, nakon susreta sa članovima delegacije Ministarstva poljoprivrede Kine koju je predvodio zamjenik ministra Ću Dongju, rekao da je prošla godina bila uspješna kada je riječ o saradnji BiH i Kine i kao izuzetan primjer te saradnje naveo veliku kinesku investiciju u Termoelektranu Stanari vrijednu 600 miliona evra.
On je naveo da je za ovu godinu planirano da bude intenzivirana saradnja, posebno u oblasti energetike, ali i poljoprivrede i turizma.
“Učinićemo dodatne napore da usvojimo sporazum o saradnji u oblasti poljoprivrede između Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i Ministarstva poljoprivrede Kine, ali i sporazum u oblasti veterinarstva radi postizanja potrebnih standarda za izvoz hrane životinjskog porijekla na kinesko tržište”, najavio je Šarović.
Prema njegovim riječima, planirano je i uključivanje u saradnju sa regionom u oblasti turizma.
“Ministar inostranih poslova BiH /Igor Crnadak/ pokrenuo je inicijativu za viznu liberalizaciju kako bi kineski turisti koji dolaze na jednu tačku na području zapadnog Balkana, bez vize mogli da putuju kroz nekoliko zemalja zapadnog Balkana – BiH, Srbiju, Hrvatsku i Crnu Goru”, pojasnio je Šarović.
On je najavio da će, u okviru Mostarskog sajma, biti održan i Sajam poljoprivrede i vina kroz platformu “16 plus jedan”, te da će BiH biti domaćin i ministara turizma zemalja Kina plus 16.
Dongju je izjavio da će Kina i BiH u budućnosti zajedno da preduzmu dodatne konkretne mjere da unaprijede saradnju u oblasti poljoprivrede, te da će u BiH dolaziti sve više kineskih turista, a kao razlog je naveo prednosti koje BiH ima.
“Prva je popularnosti zbog filma `Valter brani Sarajevo`, druga je multietičnost, treća bogata gastronomska ponuda i četvrta priroda, a najvažnija je – srdačni i gostoljubivi ljudi”, naveo je Dongju i dodao da se očekuje i više ulaganja kineskih investitora.
On je najavio da će Kina na Mostarskom sajmu imati najveći štand od zemalja van Evrope što pokazuje opredijeljenost kineske Vlade da unapređuje saradnju u okviru sporazuma “16 plus jedan”. Srna
Komentariši