SOKOLAC, Drvoprerađivači Sarajevsko-romanijske i gornjodrinske regije najavili su, nakon današnjeg protesta na Sokocu, radikalnije mjere, ukoliko u roku od tri dana ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi u kojima, između ostalog, traže bolje uslove poslovanja.
U zahtjevima, koje su uputili entitetskom predsjedniku, premijerki, resornim ministarstvima i generalnom direktoru preduzeća “Šume RS-a“ pozivaju na odgovornost aktere dosadašnje poslovne politike u oblasti šumarstva.
Zahtijevaju da se „utvrdi odgovornost menadžmenta ‘Šuma RS-a’, koji je svojim neodgovornim djelovanjem u kadrovskoj politici, raspodjeli sirovine i nesankcionisanju preduzeća koja se bave preprodajom i izvozom drvnih sortimenata doveo do haotičnog stanja u drvnoj industriji u Sarajevsko-romanijskoj i gornjopodrinskoj regiji“.
Od “Šuma RS-a” traže da pri raspodjeli šumskih drvnih sortimenata prioritet treba da daju drvoprerađivačima s područja 12 općina Sarajevsko-romanijske i gornjodrinske regije, odakle sortimenti i potječu.
Traže i da se odmah raskinu ugovori o isporuci preduzećima koja se bave prodajom i izvozom šumskih drvnih sortimenata, te od “Šuma RS-a” da ne zaključuje pojedinačne ugovore bez saglasnosti njihovog udruženja.
Nakon protesta, kojem je prisustvovalo nekoliko hiljada građana, rečeno je i da očekuju da se stavi van snage i sadašnji Pravilnik o raspodejli sirovine jer nije, kako tvrde, u skladu sa Zakonom o šumama RS-a.
Iz Udruženja drvoperađivača su naveli i da je protest upozorenja, koji je održan 13. aprila protiv izbora Rajka Bulajića za direktora Šumskog gazdinstva “Romanija”, bio samo povod da se skrene pažnja šire javnosti na tešku situaciju u oblasti drvoprerade.
U međuvremenu, direktor “Šuma RS-a” Risto Marić je za medije u RS-u najavio da će za direktora Šumskog gazdinstva “Romanija” biti imenovan Јovan Golijan.
Učesnici protesta, koji su pratile jake snage policije, mirno su se razišli, nakon što su pročitani zatjevi drvoprerađivača i dat rok za njihovo ispunjenje. Fena
Komentariši