MANILA, Azijska banka za razvoj (ABR) previđa usporeniji privredni rast u regionalnoj privredi tokom ove i naredne godine usljed visokih cijena energenata i hrane, kao i ekonomske krize u najrazvijenijim zemljama, objavljeno jejuče u Manili.
Privredni rast u Aziji trebalo bi, prema procjeni eksperata ABR, da se smanji ove godine na 7,5 a dogodine na 7,2 odsto, što je niže u poređenju sa 9 odstotnom ekonomskom ekspanzijom zabilježenom u toku 2007.
“Lošiji izgledi za privredu regiona su posljedica zbivanja na međunarodnom tržištu nafte i hrane, koja izazivaju visoku inflaciju i produžavaju usporavanje (ekonomske aktivnosti) u industrijalizovanim zemljama”, navodi se u ocjeni ABR.
U izveštaju se procjenjuje da će azijske zemlje ove godine imati prosječnu inflatornu stopu od 7,8 odsto, što je znatno više u odnosu na ranije procjenjenih 5,1 odsto. Naredne godine inflacija u Aziji bi trebalo da opadne na prosječnih šest odsto.
Rastuća inflacija je, generalno, štetna za ekonomski rast i potrošnju, navodi se dalje u izveštaju ABR, uz napomenu analitičara te banke da je “zauzdavanje inflacije glavni makroekonomski izazov u većini zemalja jugoistočne Azije”, prenosi agencija DPA.
Šef ekonomista ABR Ifzal Ali ocenio je da uprkos tekućem padu cijena nafte, kotacije najvažnije energetske sirovine ostaju i dalje visoke i da regionalna ekonomija ne može ostati imuna na tu činjenicu.
Ali je, takođe, ukazao da i cijene hrane, koje su tokom proteklih nekoliko mjeseci smanjene, ipak i dalje ostaju visoke i da stoga kriza koja je nastala ranije ove godine, usljed naglog poskupljenja energenata i prehrambenih sirovina, još nije prevaziđena.
Vlade azijskih zemalja trebalo bi, prema riječima Alija, da sprovedu strukturne ekonomske reforme i povećaju produktivnost u regionalnoj poljoprivredi.
“Samo velike zalihe omogućiće azijskoj poljoprivredi da ponovo obori cijene na dovoljno nizak nivo”, zaključio je Ali.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši