AERS: Najjeftinija struja u Evropi

BEOGRAD,  Agencija za energetiku (AERS) je navela da je trenutna cijena struje na tržištu Srbije niža nego u bilo kojoj drugoj zemlji u Evropi.Struja za domaćinstva u Srbiji, prema toj Agenciji, može da poskupi maksimalno za 13,5 odsto, ali će konačnu odluku o datumu i visini poskupljenja donijeti vlada.

U Agenciji kažu da se poređenje sa cijenama u drugim državama uzima u obzir kao indikacija, a ne kao element koji određuje opravdanost troškova i cijena struje u Srbiji.

Agencija za energetiku Srbije navodi da je prosječna cijena struje, bez poreza, za sve kupce sada pet dinara ili 4,8 evrocenti po kilovat satu.

Za domaćinstva trenutna cijena struje je 4,9 dinara, odnosno 4,65 evrocenti po kilovat satu.

Prema podacima AERS-a, cijena struje za domaćinstva, bez poreza, u Makedoniji je 5,23 evrocenta po kilovat satu, u Bosni i Hercegovini 6,16 evrocenti, u Albaniji 6,24, Bugarskoj 6,75 evrocenti, Crnoj Gori 8,52 evrocenta, Rumuniji 8,56, Hrvatskoj 9,34 evrocenta, Grčkoj 9,42 evrocenta, a u Sloveniji 10,57 evrocenti po kilovat satu.

Domaćinstva u Češkoj struju plaćaju 11,08 evrocenti po kilovat satu, u Mađarskoj 13,2 evrocenta, a najskuplju struju, od 15,89 evrocenti po kilovat satu, plaćaju domaćinstva u Irskoj.

Elektroprivreda Srbije (EPS) i Elektromreža Srbije (EMS) podnjele su prijedloge za promjenu cijena struje i korišćenja prenosne i ditributivne mreže, a Agencija je dala mišljenje da cijena može biti povećana maksimalno za 13,5 odsto.

„Ta cijena sadrži i određeni profit”, kazali su u AERS-u. Pošto su EPS i EMS državna preduzeća, istakli su Agenciji, o visini profita može dodatno da odluči vlada u skladu s politikom razvoja, opštom politikom cijena i makroekonomskom politikom, što znači da, srazmjerno tome, i poskupljenje struje može biti niže.

Navodi se i da su EPS i EMS, u odnosu na prvobitni zahtjev, umanjili i izmjenili troškove koje je Agencija ocijenila kao neprihvatljive, tako da troškovi ne sadrže sponzorstva ni ostala davanja koja nisu u funkciji obavljanja osnovne djelatnosti.

Pročitaj više:  Uspješna 2018. po broju posjeta, noćenja, ali i prihoda

AERS je dodao i da su prihvaćeni gubici u distributivnoj mreži u predloženim cijenama za oko 10 odsto niži od ostvarenih u 2009. godini, a planirani stepen naplate je najmanje 98 odsto.

Agencija je istakla i da je neophodno da se što brže uspostavi efikasan mehanizam direktne zaštite socijalno ugroženih građana, usmjeren na one koji zaista ne mogu da plaćaju realne troškove energije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts