SARAJEVO, Ključni značaj sastanka Ministarskog savjeta Energetske zajednice jugoistočne Evrope, koji je danas održan u Sarajevu, jeste u tome što je akcenat stavljen na uspostavljanje sistema koji treba da dovede da jasnih zakonskih i regulatornih okvira, novih investicija, veće sigurnosti snabdijevanja i otvaranja tržišta.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević, koji je predsjedavao ovim skupom, naglasio je da je Ministarski savjet analizirao provođenje Sporazuma, s posebnim fokusom na razvijenost tržišta, uz zaključak da je postignut značajan napredak u izradi i implementaciji zakonskog okvira.
”Moramo priznati da implementacija praktičnih mjera (kao što su određena tehnička pravila, potrebni kriterijumi i sredstva) za efektivno otvaranje tržišta u mnogo slučajeva zaostaje ili pokazuje nezadovoljavajuće rezultate”, rekao je Zirojević na konferenciji za novinare u Sarajevu.
On je precizirao da se u području električne energije nedostaci vežu za kvalitet snabdijevanja, prava krajnjih kupaca, štednju energije, tj. energetsku efikasnost, dok implementacija obaveza u sektoru gasa u određenom smislu kasni za procesom u sektoru električne energije, iako je u određenim slučajevima napredak vrlo jasan i vidljiv.
Zirojević je potvrdio da je tokom sastanka data puna podrška za formiranje kancelarije za koordinirane aukcije za raspodjelu prekograničnih kapaciteta.
Prema njegovim riječima, članovi Ministarskog savjeta razmijenili su danas i poglede na pitanja bezbjednosti snabdijevanja, obnovljivih izvora energije, energetske efikasnosti itd.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa /MSTEO/ BiH, u ulozi aktuelnog predsjedavajućeg Energetske zajednice jugoistočne Evrope i koordinatora implementacije Ugovora o Energetskoj zajednici u BiH, bilo je domaćin 6. redovnog sastanka Ministarskog savjeta Energetske zajednice, koji je danas održan u Sarajevu.
Organizator ovog skupa je Sekretarijat Energetske zajednice sa sjedištem u Beču, a sastankom je predsjedavao ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević, dok je koopredsjedavajući, u ime Evropske komisije, bio direktor Generalne direkcije za energiju i transport Evropske komisije /DG TREN/ Fabricio Barbaso.
Barbaso je dodao da je na sastanku usvojen Program rada Energetske zajednice za 2010-2011. godinu, kao i Budžet koji će pratiti naredne aktivnosti.
Prema njegovim riječima, Slavčo Nejkov ponovo je izabran za sekretara Generalnog sekretarijata Evropske zajednice.
”Danas smo izvršili i određene pripreme u vezi sa eventualnom budućom krizom u snabdijevanju regionalnog tržišta gasom iz Rusije, a razgovarali smo i o modalitetima poboljšanja energetske efikasnosti i obnovljivosti energije” – rekao je Barbaso.
Slijedeći predsjedavajući Energetkom zajednicom je Hrvatska, čiji su predstavnici najavili da će njihov prioritet u radu biti razvoj regionalnog tržišta kao konkretnog sredstva za povećanje bezbjednosti snabdijevanja, energetske efikasnosti i obnovljive izvore energije, te stvaranje osnova za uključenje sektora nafte, socijalna pitanja i slično.
Međunarodni Ugovor o formiranju Energetske zajednice jugoistočne Evrope između evropske zajednice i zemalja jugoistočne Evrope, među kojima je i BiH, potpisan je 25. oktobra 2005. godine u Atini, na 10 godina.
Potpisivanjem Ugovora zemlje potpisnice obavezale su se da će uspostaviti zajedničko tržište električne energije i prirodnog gasa koje će funkcionisati prema standardima tržišta energije EU, s kojim će se integrisati, i u kome su carinske dažbine i kvantitivna ograničenja na uvoz i izvoz energije zabranjeni.
Ugovor je stupio na snagu 1. jula 2006.godine, a BiH ga je ratifikovala 27. jula 2006. godine.
Komentariši