Americi potrebna Rusija u STO

VAŠINGTON, Administracija predsjednika Baraka Obame ulaže velike napore kako bi do kraja ove godine privuka Rusiju u redove Svjetske trgovinske organizacije (STO) i ubijedila Kongres da odobri status kontinuiranih i normalnih trgovinskih odnosa nekadašnjem protivniku u hladnom ratu, izjavio je visoki zvaničnik Bijele kuće.
“To nije naš poklon Rusiji. Smatramo da je to u našem nacionalnom interesu”, izjavio je Majkl Makfol, savjetnik Bijele kuće za pitanje bezbjednosti, u svom izlaganju na Institutu za međunarodnu ekonomiju Peterson.
Pristupanje Rusije u STO i status PNTR (kontinuirani normalni trgovinski odnosi) je “najvažniji zadatak u odnosima naših zemalja”, naglasio je on.
Rusija sa ekonomijom koja se smatra najvećom na svijetu izvan kruga zemalja članica STO pregovara o pristupanju toj međunarodnoj organizaciji već 18 godina.
Makfol je istakao da pomažući Rusiji da uspješno okonča pregovore, mogu značajno ojačati ekonomske veze s tom zemljom, jer se na tom polju za razliku od drugih ne vidi poseban progres od “prezasićenost!” odnosa između dvije zemlje.
Sjedinjenim Američkim Državama je neophodna saradnja sa Rusijom u brojnim geopolitičkim pitanjima, a posebno po pitanju Irana.
Čvršće ekonomske veze sa Rusijom će pomoći Moskvi da sagleda prednosti saradnje s Vašingtonom, rekao je Makfol.
Sa pristupanjem Rusije u STO, američki Kongres bi trebalo da potvrdi njen status PNTR, i povuče je iz člana Zakona o ljudskim pravima, poznatog kao Džekson-Venikov amandman.
Ovaj zakon iz 1974. godine ograničava trgovanje sa zemljama socijalističkog bloka, koje su zabranjivale slobodne emigracije vjerskih manjina. Svake godine od 1994. Bijela kuća je zatvarala oči na taj amandman, koji, međutim, još postoji na papiru. Makfol je priznao da predsjednik Barak Obama neće imati pravnog osnova da zatraži od zakonodavaca da potvrde taj status, sve dok Rusija konačno ne dogovori pristupanje STO. Administracija američkog predsjednika želi da Kongres što prije izglasa PNTR odmah po postizanju konačnog dogovora, rekao je on.
Na osnovu preliminarnog, objavljenog istraživanja Instituta za ekonomiju Peterson, može se očekivati udvostručenje rasta američkog izvoza u Rusiju odmah po pristupanju te zemlje u STO (sadašnji izvoz je procijenjen na 19 milijardi dolara).
Ovo istraživanje, takođe, upozorava da bi američki izvoz mogao i da opadne ukoliko Kongres odbije da Rusiji dodijeli status PNTR, u pokušaju da na taj način izvrši pritisak na Moskvu zbog situacije sa poštovanjem ljudskih prava i rješavanje drugih problema.
Posljedice “glasanja Kongresa po pitanju dodjeljivanja statusa PNTR Rusiji mogle bi da zadaju ton ekonomskim odnosima SAD i Rusije u svim narednim decenijama” navodi se u izvještaju.
Makfol i ruski ministar finansija Aleksej Kudrin istakli su da je Rusija vrlo blizu okončanja procesa pristupanja STO, što bi moglo da bude korak ka pripremi tla za glasanje u američkom Kongresu narednih mjeseci.
Pristupanje Rusije STO omogućiće SAD izvoz živinskog mesa, svinjetine, govedine i drugih prehrambenih proizvoda u Rusiju, ističe se u izvještaju.
Na dobitku će biti i američki proizvođači lijekova i medicinske opreme, proizvođači postrojenja za tešku industriju, traktora, opreme za naftnu industriju.
Američkim kompanijama za pružanje usluga, od telekomunikacijskih do finansijskih i poštanskih, otvaraju se mogućnosti za razvijanje poslovanja u Rusiji.
U slučaju da Kongres odbije status PNTR Rusiji, SAD će se naći u koliziji sa propisima STO, koja od svojih članica zahtijevaju “bezuslovno” otvaranje svojih tržišta igračima iz drugih članica.
Rusija bi u tom slučaju mogla američkim farmerima i kompanijama da uskrati prednosti koje dobijaju prve strane firme na tržištu. U tom slučaju Amerikanci bi izgubili prednost pred konkurencijom iz Evrope, Kine i drugih zemalja, prenose agencije.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts