VAŠINGTON, Grupi od bar šest od 19 najvećih američkih banaka neophodan je dodatni kapital da bi izašle iz krize, pokazali su preliminarni rezultati Vladinog istraživanja.
“I dok će samo pojedine banke možda dobiti dodatnu Vladinu injekciju u kešu, većina potrebnog dodatnog kapitala najvjerovatnije će biti omogućena pretvaranjem preferencijalnih akcija u obične”, kazao je izvor koji je prisustvovao sastanku u Vladi posvećenom ovoj temi.
Preferencijalne akcije su hartije od vrijednosti koje obično ne daju glasačka prava njihovim vlasnicima, ali im omogućavaju prvenstvo prilikom isplate dividendi u odnosu na imaoce običnih akcija.
Vlada želi da se što domaćinskije koriste sredstva iz Vladinog paketa pomoći bankarskom sektoru, vrijednog 700 milijardi dolara, koji je usvojen prošle godine. Ministar finansija Timoti Gajtner je prošle sedmice izjavio da je u paketu ostalo još svega 109,6 milijardi dolara.
Uprava federalnih rezervi (Fed) trenutno razmatra zahtjeve banaka za koje je utvrđeno da im je potrebna dodatna zaštita od gubitaka. Među njima su, kako se spekuliše, i džinovi kao što su Citigroup i Bank of America. Insistirajući na konverziji akcija, umjesto davanja državne pomoći, Vlada pokušava da omogući bankama oporavak bez političkih problema kakve je izazvao prethodni talas pomoći bankarskom sektoru, što je uticalo na negodovanje javnosti, ali i dijela Kongresa. Rizik je, međutim, ukazuju upućeni, da će banke umnožiti broj akcionara, a pomoć neće biti dovoljna za nastavak njihovog nesmetanog poslovanja.
“Postoji mogućnost da se ustanovi da je bankama potrebno više novca, a nije jasno da li postoje izvori ili politička sposobnost da se obezbijedi više pomoći”, ocijenio je Dejvid Grinlo, glavni ekonomista u Morgan Stanleyu, jednoj od 19 banaka koje Vlada provjerava.
Konačni rezultati provjere trebalo bi da budu objavljeni sljedeće sedmice, a prethodno će se predsjednik Feda Ben Bernanke, Gajtner i predstavnici regularnih organa sastati da razgovaraju o njima. Gajtner je ranije izjavio da banke mogu da povećaju kapital na više načina, uključujući konvertovanje preferencijalnih akcija koje je Vlada dobila u zamjenu za injekcije kapitala iz prošle godine, nabavku novca od privatnih fondova ili obezbjeđivanje više finansijskih sredstava pomoću budžeta. Još jedna opcija je konvertovanje preferencijalnih akcija koje su u privatnom vlasništvu.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši