Amerika zadržala AAA rejting

VAŠINGTON, SAD zadržale su svoj trostruki A rejting poslije izglasavanja zakona o povećanju granice zaduženja zemlje, saopštila je Agencija Mudis.
Mudis kaže da je zakon, koji je potpisao predsjednik Barak Obama uklonio opasnost od pada SAD u nesolventnost, ali je svojoj ocjeni državnih obveznica Vašingtona od AAA, agencija sad dala “negativan” predznak što ukazuje na rizik umanjenja ako fiskalna politika vlade popusti ili se stanje privrede znatno pogorša.
Trostuko A je najviša ocjena koja ukazuje na izuzetno malu mogućnost neispunjenja obaveze plaćanja. Sve tri agencije su posljednjih sedmica opominjale da je kreditni rejting SAD u opasnosti da bude degradiran.

Prijedlogom koji je Obama ozakonio predviđeno je podizanje granice za dug za 2,4 biliona (hiljada milijardi) dolara sa sadašnjih 14,3 biliona dolara i istovremeno smanjenje vladinih izdataka za 2,1 bilion dolara tokom narednih deset godina, prenijela je agencija AP.

Tako se sad plaćaju neplaćeni računi američke vlade, pri čemu je dogovor postignut u zadnji čas, prije isteka roka 2. avgusta. Ipak, teška vremena tek predstoje za grupu od 12 kongresmena, koji će morati da donesu odluku o načinima za smanjenje deficita za još oko dva biliona dolara.
Grupa od šest republikanaca i šest demokrata, koje će Predstavnički dom i Senat imenovati u naredne dvije nedjelje, mora do kraja novembra, odnosno Dana zahvalnosti, da pronađe načine za smanjenje budžetskog deficita za 1,2 do 1,5 biliona dolara, a Kongres mora da ih odobri do Nove godine.U suprotnom na njih će pasti krivica za automatsku primjenu velikog reza potrošnje u sektoru odbrane, jednom od prioriteta republikanaca, ili na polju subvencija za siromašne građane, što je važno za demokrate.

Pročitaj više:  Francuska 2013. od PDV zaradila 136,3 milijardi evra

Ukoliko dođe do toga, političari će morati da to smanjenje troškova objasne svojim glasačima, i to u izbornoj kampanji sljedeće godine.

Demokrate i dalje insistiraju na tome da se poreski prihodi usklade sa budžetskim rezovima, ali republikanci ne dopuštaju da porezi budu povećani. Samo zahvaljujući tome bi ponovo moglo da se dogodi da dvije stranke ne mogu da postignu dogovor, kao što je bio slučaj ove sedmice sa podizanjem limita duga svega par časova prije isteka roka, upozoravaju analitičari.

Smanjenje kreditne ocjene uvijek vodi ka većim kamatnim stopama što bi imalo ogroman uticaj na ekonomiju jer bi za vladu, kompanije i stanovništvo pozajmljivanje novca bilo skuplje. Mudis vladi SAD nikad nije dao ništa ispod najvišeg rejtinga od kako je počeo da ocjenjuje dugove zemlje 1917. godine. Zajedno sa Fičem (Fitć) i Standard i Purs (Standard & Poor's), Mudis je jedna od tri glavne agencije koje ocjenjuju valjanost dugova država i korporacija.  Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts