SARAJEVO, Zbog nepostojanja legislative, ali i brojnih drugih problema, situacija u šumarstvu nikad nije bila gora u posljednjih trideset godina.
Ovo je, između ostalog, rečeno na sjednici Grupacije šumarstva i drvne industrije Federacije BiH, koja je održana juče u Sarajevu.
Članovi Grupacije sastali su se kako bi definisali prijedloge mjera za poboljšanje stanja u ovim strateški važnim oblastima, a koje planiraju predočiti novom federalnom premijeru i resornom ministru nakon što bude formirana nova vlast.
Jedan od najvećih problema u šumarstvu je nepostojanje propisa s obzirom na to da je Zakon o šumama FBiH iz 2002. godine neustavan, a nedavno je proglašena neustavnom i Uredba o šumama, koja je u međuvremenu bila na snazi.
“Imamo potpunu anarhiju. Nakon proglašenja neustavnom Uredbe o šumama vraćamo se na uredbu iz ratnog perioda iz 1993. godine, što je neprihvatljivo”, kazao je Midhat Ahmetović, potpredsjednik Grupacije i direktor JP “Bosanskopodrinjske šume”, dodajući da je cijeli sektor u kojem je zaposleno oko 20.000 radnika doveden u nezavidnu situaciju.
Odraz ovakvog stanja su gubici šumarskih preduzeća u FBiH koji se kreću između 60 i 80 miliona KM.
Jago Lasić, predsjednik Privredne komore FBiH, kazao je da je drvni sektor jedan od pet u BiH koji ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni. Međutim, da bi ostvario još veći izvoz, između ostalog, potrebno je da proizvodimo više proizvoda sa dodanom vrijednošću, ali i da vlast otvara nova predstavništva u područjima u svijetu u kojima se trenutno najviše gradi, a kakva su Kabul i Bagdad.
Refik Hodžić, direktor JP “Šume Tuzlanskog kantona” iz Kladnja, istakao je da je potrebno insistirati na tri prijedloga vlastima, hitnom donošenju zakona o šumama, vraćanju sredstava iz opštekorisnih funkcija šuma od četiri-pet miliona KM godišnje koja su “nestala” u federalnom budžetu i razminiranju šuma s ozbirom na to da je samo u TK oko 18 posto šuma ili 12.000 hektara pod minama.
Ismet Mujanović, direktor “Krivaje 1884”, kazao je da predstavnici šumarstva i drvne industrije treba da najprije riješe među sobom probleme prije nego što se pojave kod novog federalnog premijera. Nezavisne novine
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši