BEOGRAD, Socijalnom dijalogu se u Srbiji ne poklanja dovoljno pažnje, a vlada je zbog privlačenja birača sklona tome da izlazi u susret prevelikim zahtjevima radnika, ocijenio je predsjednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.
“Sve vlade, uključujući ovu, ne posvećuju dovoljno pažnje instrumentu socijalnog dijaloga koji bi mogao da pomogne rješavanju konflikata između svijeta kapitala i svijeta rada”, kazao je Atanacković na konferenciji lidera najvećih privrednih udruženja zemalja Zapadnog Balkana održanoj u Beogradu.
On je kao ključnu prepreku u unapređenju socijalnog dijaloga istakao činjenicu da sve vlade pokušavaju da naprave što dublji jaz između poslodavaca i sindikata.
Atanacković je ocijenio da poseban problem u krizi predstavljaju zahtjevi sindikata koji su daleko veći u odnosu na privredne mogućnosti, a “aktuelna Vlada, kao i prethodne ide ka tome da izlazi u susret radnicima kao većoj izbornoj bazi”.
Međunarodna organizacija rada svjesna je da postoje izazovi u socijalnom dijalogu u Srbiji, ali kroz dijalog partnera u tom procesu, ta debata može biti unapređena, ocijenio je direktor Međunarodne organizacije rada za Zapadni Balkan (ILO) Mark Levin.
“Vjerujemo da socijalni dijalog može da ima važnu ulogu u ublažavanju posljedica ekonomske krize koja je u Srbiju stigla nešto kasnije nego u druge zemlje”, kazao je Levin.
On je istakao da ova međunarodna organizacija preko svog izvjestioca za Srbiju sarađuje sa Vladom Srbije, sindikatima i udruženjima poslodavaca kako bi unaprijedili diskusiju o reprezentativnosti sindikata, jačanju kolektivnog pregovaranja i zaštiti prava radnika.
“Ima primjera zemalja koje su kroz konstruktivan socijalni dijalog pomogle da zemlja lakše izađe iz krize i krene ka socijalnom oporavku”, dodao je Levin istakavši da bi u Srbiji trebalo da bude više šansi za razgovore tri strane u socijalnom dijalogu.
Trodnevna konferencija o socijalnom dijalogu održava se pod pokroviteljstvom Austrijske agencije za razvoj. Konferenciji će, osim predstavnika asocijacija poslodavaca iz regiona i Moldavije, prisustvovati i gosti visokog ranga iz Slovenije, Španije i Republike Irske.
Tema konferencije je ekonomska situacija i stanje socijalnog dijaloga u zemljama Zapadnog Balkana i saniranje posljedica svjetske ekonomske krize. Beta
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši