BANJALUKA , Cijene autogasa u Republici Srpskoj najviše su u posljednje dvije godine i trenutno se kreću od 1,23 i 1,30 maraka po litru.
Predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi Republike Srpske Vojin Mitrović potvrdio je da je autogas u Srpskoj poskupio proteklih dana, te da je razlog povećanja cijena kod domaćih prodavaca poskupljenje gasa na svjetskom tržištu.
Na benzinskim pumpama koje prodaju autogas kažu da se litar gasa prodaje po cijeni od 1,25 do 1,30 maraka.
– Prije ovog poskupljenja litar autogasa koštao je 1,15 maraka – rekli su na pumpama.
Sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović kaže da vlasnici benzinskih pumpi dižu cijene gasa bez ikakve kontrole, što je slučaj i sa gorivom.
– Činjenica je da je došlo do rasta cijene nafte na svjetskom tržištu. Međutim, kada je 2008. godine cijena nafte iznosila 147 dolara po barelu, benzin je koštao oko 2,29, ali iako je cijena nafte u svijetu padala, domaći prodavci derivata zadržavali su iste cijene – kazao je Petrović.
Prema njegovim riječima, vlast u Srpskoj bi trebalo da razmotri mogućnost ograničavanja cijena i goriva i autogasa.
– Preduzeća koja se bave transportom i distribucijom gasa sasvim sigurno sada koriste priliku za poskupljenje, s obzirom na to da se zimi ovaj energent koristi u većim količinama – kazao je Petrović.
Cijena autogasa u Republici Srpskoj sredinom godine prvi put je od 2008. prešla granicu od jedne marke za litar i od tada konstantno raste.
Na većini benzinskih pumpi u Srpskoj cijene nafte i naftnih derivata kreću se između 2,10 i 2,13 maraka.
Srbija
U Srbiji se razmatra mogućnost ograničavanja cijena tečnog naftnog gasa, koji se koristi u domaćinstvima i automobilima. Prodavci trenutno slobodno određuju cijene ovog gasa, dok maksimalne cijene ostalih vrsta goriva određuje država. Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
“…Prema njegovim riječima, vlast u Srpskoj bi trebalo da razmotri mogućnost ograničavanja cijena i goriva i autogasa…”
Ograničavaju oni cijene, ali u maloprodaji prehrambene robe i cigareta, pa mali trgovci koji inače i prodaju u 90% prometa isključivo robu sa ograničenom maržom nemaju ni teoretsku mogućnost da održe solventnost, a ovamo Milorad priča o tržišnoj ekonomiji, nikad se ozbiljno sa problemima nije borilo od repa, tako je bilo i sa registracijom prometa fiskalnim kasama, krenulo se od najmanjih, gdje je i realan promet neznatan, kojih je najviše i koji nemaju nikakvo udruženje niti mogućnost da ukažu na kršenje Ustava, jer Ustav ne dozvoljava namet od države po jednima u korist drugih, što je kod nas normalno.
Kada se već vrše uticaji na slobodu tržišts od strane vlasti, onda treba ići od energenata, tu se najviše štedi i krajnji kupac najbolje osjeti na ličnom budžetu, kontrolišite uvozne cijene, gdje odlazi razlika sniženih carina i zadržavanja istih veleprodajnih cijena, gorivo kao glavni energent, jer je toliko hvaljena NIRS i Ruski kupac podigao cijene iznad onih koje imamo na pumpama koje voze gorivo iz stranih rafinerija, ograničimo cijenu električne energije, jer je uz gorivo glavni i gotovo jedini energent u proizvodnji, ali i prometu roba, snizimo cijene troškova željezničkog prometa, da dobijemo jeftiniju robu i veći promet željeznicom, ukinuti treba i sve protivustavne odredbe vezane za M:tel i fiskalne kase, imajući u vidu da je privreda 80% pokrivena trgovinom i uslugama, da se tu nalazi i najviše zaposlenih, omogućiti i trgovačkim i uslužnim djelatnostima da dobiju kredite za očuvanje likvidnosti i povećanje produktivnosti, jer mala i srednja preduzeća su u gotovo 100% broju trgovačka, uslužna i ugostiteljska. Na kraju, smanjiti administraciju, ali i broj zaposlenih u javnim preduzećima, samo u Prijedoru u Komunalnom, Vodovodu, Elektrodistribuciji i sličnim ima hiljadu radnika viška, mogu samo zamisliti koliko je onda u BL, a tek u onim zgradama na Trgu Republike Srpske.Pa u Fondovima koji nemaju novca da vrate privredi, ali imaju radnika za dvije takve institucije, PURS takođe duguje, ali ima ih koliko i preduzeća u RS da u svakom jedan dobije po stolicu. A onaj nazovi Ekonomista Džombić, šeta po Bijeljini i vuče novinare za sobom, kao Srećko Šojić u Beloj Lađi- eh da hoće 3.Svjetski…
srecom po nas, traznja za ovim vidom energije, barem kad su u pitanju aplikacije u automobilima, nije velika. da se ovo desilo u srbiji, imali bi kolaps privrede.