TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle, zahvaljujući nadi ulagača u stabilan oporavak kineske ekonomije, no splasnula je euforija od juče, kada je SAD izbjegnuo ‘fiskalnu provaliju’.
Berzovni indeksi u Hong Kongu, Singapuru i Australiji bili su oko 7,30 sati u plusu između 0,1 i 0,8 odsto, dok su u Južnoj Koreji cijene akcija oslabile 0,4 odsto.
U Šangaju i Japanu i dalje se zbog praznika ne radi, a MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je oko 7,30 sati na dobitku 0,3 odsto.
Juče je taj indeks skočio 2 odsto, zahvaljujući optimizmu ulagača nakon što je u SAD-u u posljednji tren izbjegnuta ‘fiskalna provalija’, koja je mogla gurnuti američku ekonomiju u recesiju.
No, euforija je splasnula jer predsjedniku SAD-a Baraku Obami i republikancima slijede dalji naporni pregovori oko smanjenja budžetskih rashoda i dozvoljenog zaduživanja države.
Jutros su, pak, ulagače ponešto ohrabrili podaci koji pokazuju da je uslužni sektor Kine u decembru ojačao, što ukazuje na stabilno ubrzanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije, prenose agencije.
„Čini se da se Kina polagano oporavlja, nakon dužeg perioda usporavanja rasta, što bi moglo podržavati tržište idućih mjeseci”, kaže Christian Keilland, direktor u kompaniji BTIG.
A na valutnim se tržištima dolar oporavio, nakon jučerašnjeg osjetnog pada. Njegov indeks, koji predstavlja vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je jutros 0,3 odsto.
Pritom je kurs evra pao s jučerašnjih 1,3269 na 1,3140 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara kreće se oko 87,30 jena, najviše nivoe u 29 mjeseci.
Evro je, pak, oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je kurs skliznuo s jučerašnjih 115,60 na 114,60 jena.
Nakon što je juče skočila za 1,30 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku oslabila za 30-ak centi, na 92,80 dolara po barelu.
Komentariši