Backović: Galenika neće biti teret

BEOGRAD, Ne povećavamo dug Galenike, ni poreskih obveznika, već kratkoročna zaduženja pretvaramo u dugoročna, kaže predsjednik UO Galenike Dejan Backović, povodom garancije od 70 miliona evra.
Backović, koji je inače i direktor SPS-a, kome po koalicionom sporazumu pripada upravljanje ovom farmaceutskom kompanijom, od prije nekoliko dana preuzeo je obavezu izvlačenja preduzeća iz krize, nastale blokadom računa, odnosno nemogućnošću izmirivanja obaveza.
U „Galenici” se nadaju da će ovih dana sa bankama postići sporazum o deblokadi računa i reprogramu duga, i da će obaveze odložiti na sedam godina, sa tim da u prve dvije plaćaju samo kamatu. Najveći povjerioci, i to za gradnju nove fabrike lijekova, su Banka Inteza i Unikredit banka.

“Preduzeće ima 43 miliona evra kratkoročnih obaveza, a ostalo su dugovi prema dobavljačima. Ti kratkoročni krediti, koje smo morali da uzimamo za održavanje likvidnosti, zato što imamo velika potraživanja prema veledrogerijama, vrlo su nepovoljni, sa kamatom do 25 odsto godišnje”, objašnjava Backović.
Juče je u fabrici lijekova napravljena nova organizaciona šema tako da će generalni direktor umjesto sedam, ubuduće imati tri pomoćnika i da će umjesto 14, biti osam sektora.

“Po mojoj procjeni, u naredna tri mjeseca može se uštedjeti oko 650.000 evra, dijelom na platnom fondu. Onima koji rade u proizvodnji, plate se neće smanjivati, ali će se koeficijent plate generalnog direktora smanjiti. Ima i onih koji idu u penziju, a vidjećemo da li su moguće uštede u transportu lijekova, jer mi nemamo kamione koji ih prevoze, a sada ćemo vidjeti šta je za nas isplativije”, kaže sadašnji prvi čovjek farmaceutske kompanije.

Backović navodi i da će odluka vlade, od prošlog četvrtka, da novac, koji država mora da plati za lijekove, ide direktno „Galenici”, kao i drugim snabdijevačima zdravstva, biti od velike koristi. Taj iznos će biti umanjen samo za marže koje pripadaju veledrogerijama. U dosadašnjem sistemu naplate, veledrogerije su bile posrednici, a država je plaćala lijekove bolnicama i apotekama, pa je zbog nelikvidnosti, prvenstveno veledrogerija u tom lancu, novac fabrikama lijekova kasnio mjesecima.

Pročitaj više:  Počelo isključenje grijanja neurednim platišama

„Galenici” su se, kažu u fabrici, zaduženja prema bankama duplirala po osnovu izdatih mjenica. Sistem je bio sljedeći: za izdatu robu vrijednosti, na primjer, od 100 miliona evra, od veledrogerije su se obezbjeđivali mjenicom iste vrijednosti sa određenim rokom dospijeća. Kako je fabrici novac iz raznih razloga trebao, mjenicu su kod banke naplatili ranije, ali samo sa polovinom njene vrijednosti. Pošto veledrogerije u momentu dospijeća mjenice nisu imale novca, banke su je aktivirale i to na pun iznos. Tako je preduzeću dug dupliran u odnosu na stvarna sredstva koja su dobili.
Da li zbog blokade računa i duga ove farmaceutske kompanije od 120 miliona evra, u Vladi Srbije kao da su ponovo na dnevni red stavili njenu privatizaciju. Zamisao je, prema onome što je izjavio Nebojša Ćirić, ministar za ekonomiju i regionalni razvoj, da država strateškom partneru ponudi 70 odsto kapitala, a da zadrži 25-30 odsto, radi kontrole. Politika

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts