BEOGRAD, U gotovo svakoj trećoj trgovini u Srbiji, kupci danas u prosjeku, nabasaju na neki od proizvoda sa proteklim rokom trajanja. Ipak, nadležni ističu da je u odnosu na prethodne godine, sada za petinu manje bajatih namirnica. Mnogo veći problem je prelijepljivanje roka upotrebe, čime se svjesno prikriva opasnost za zdravlje kupca.
Potrošači u žurbi, najčešće, nalete na razne supe, čajeve, začine, kore, namaze, konzerve, margarine, konditore, pa i neke suvomesnate proizvode, kojima je i po nedjelju, dvije, pa i mjesec dana već istekao rok upotrebe.
– U odnosu na prethodne godine, sada je za petinu manje namirnica, kojima je istekao rok – tvrdi Gordana Klanšček, koordinator u Ministarstvu poljoprivrede i trgovine Srbije. – Nova zakonska rješenja predviđaju ogromne kazne, tako da niko ne želi da se „igra“ sa novim propisima. Za takvu nepravilnost preduzetnik plaća kaznu od 250.000 do 500.000 dinara, dok je kod preduzeća ta suma i do četiri puta veća i kreće se do tri miliona dinara.
Inače, kada potrošač kupi takav proizvod, ima pravo da se vrati i od trgovca zahtjeva novac nazad, ali i da to prijavi inspekcijama.
– Sada je broj žalbi na istekao rok upotrebe manji nego ranijih godina – kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača. – Građani se žale da trgovci prelijepe cijene i rok upotrebe na proizvodima, što je krivično djelo, jer se time skriva rizik kome je izložen potrošač. Apelujem na potrošače da ovakve probleme ne rješavaju sami, već da se obrate nadležnima.Trebalo bi narediti da prilijepljivanje deklaracije ne smije da se nalazi na dijelovima ambalaže koji su bitni za potrošača. Nikako ne bi trebalo da se nađe na istaknutoj cijeni, na sastavu proizvoda, na upozorenja za ciljne grupe potrošača, kao ni na roku upotrebe.
Istovremeno, inspektori tvrde da je sve pod kontrolom i da samo po neki artikal može da se zatekne u prodaji. Veliki marketi imaju posebno organizovanu kontrolu proizvoda, odnosno radnike koji taj posao obavljaju, potvrđuju i inspektori. Međutim, zbog velikog broja artikala, njima se češće dešava da određenu robu kojoj je istekao rok greškom stave u promet.
Akcije
Svuda u svijetu se roba kojoj će kroz mjesec ili dva isteći rok prodaje na akcijskim sniženjima, ali to kod nas nije slučaj. Trgovci ističu da takva praksa jednostavno kod nas još nije zaživjela.
Meso i proizvodi od mesa, koji su neispravni i sa isteklim rokom uništavaju se po nalogu veterinarskog inspektora i šalju u kafilerije. Postoje dvije specijalizovane kuće u Srbiji, gdje se na potpuno neškodljiv način uništava meso, uz evidenciju, naglašavaju u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede.
Miješanje
Pojedini trgovci pomiješaju proizvode sa isteklim rokom upotrebe sa novim i ispravnim namirnicama. Tako se dešava da čak i ako kupac na jednoj ambalaži pogleda datum trajanja, a pazari više pakovanja, kući odnese i proizvod kome je rok upotrebe odavno protekao. Pokušavajući da se riješi i bajate robe, trgovac tako vara potrošača. Novosti
Komentariši