Bajec: Omrzavanje plata tek 2011.

BEOGRAD, Plate i penzije u Srbiji trebalo da ostanu zamrznute do 2011. godine, kao što je ranije dogovoreno sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), kaže Jurij Bajec.
“Smatram da bi trebalo da se držimo dogovora, ne samo zbog MMF-a, nego pre svega zbog Srbije i zbog toga što u 2011. očekujemo brži oporavak”, izjavio je Bajec.

O odmrzavanju plata i penzija u ovoj godini moglo bi da se razmišlja, ukoliko bi bruto-domaći proizvod (BDP) porastao iznad planiranih dva odsto, smatra on.

On je skrenuo pažnju da pritom treba voditi računa da se ne poveća deficit budžeta Srbije iznad četiri odsto BDP, kako je i planirano Zakonom o budžetu za 2010. godinu, koji je i donijet u dogovoru s MMF-om.

Bajec je rekao da su u toku tehnički razgovori MMF-a sa predstavnicima Vlade, ekspertskim grupama, pojedinim članovima delegacija u Ministarstvu finansija i Narodnoj banci Srbije.

Bajec je rekao da je prvi sastanak sa MMF-om u Vladi Srbije protekao dobro i da je tada ocjenjena ukupna ekonomska situacija u zemlji i regionu.

Prema njegovim riječima, konstatovano je da je bankarski sektor u Srbiji stabilan, uključujući i grčke banke.

Bajec je rekao i da je procjenjivano da li Srbija do kraja godine može da ostvari projektovani rast BDP-a od dva odsto.

“Taj procenat je ostao kao željena veličina, a ako bi privredni rast bio veći onda bi se mogla otvoriti priča o ranijem odmrzavanju plata i penzija”, rekao je Bajec.

Misija MMF-a koju predvodi Albert Jeger boravi u Srbiji od 13. maja povodom četvrte revizije stend baj aranžmana vrijednog 2,9 milijardi evra, a razgovori sa srpskim zvaničnicima trajaće do 26. maja.

“Pozitivna ocjena MMF umiriće kurs”

Ukoliko Srbija dobije pozitivnu ocjenu od MMF-a, to će značiti podršku njenoj ekonomskoj politici, i ta ocjena će djelovati na kurs dinara umirujuće, rekao je Bajec.

Pročitaj više:  Poslanici u Brčkom nezadovoljni ostvarenjem budžeta

Bajec, koji je i ekonomski savjetnik u kabinetu premijera Mirka Cvektovića je ocijenio i da kurs dinara do kraja godine ne bi trebalo značajnije da pada u odnosu na evro, ukazujući da je kurs odraz trenutne snage privrede Srbije, njenog izvoza i stanja platnog deficita.

“Budimo realni. Dinar jača u meri u kojoj jača srpska privreda, njen izvoz, u kojoj se smanjuje platni deficit”, naglasio je on u izjavi novinarima.

Uspješno okončanje četvrte revizije stend – baj aranžmana sa Medjunarodnim monetarnim fondom (MMF), takođe će djelovati stabilizirajuće na kurs dinara, bez obzira da li će Srbija povući novu tranšu aranžmana sa Fondom ili ne, kazao je Bajec, koji je i član Ekonomskog savjeta premijera Srbije.

On je pozdravio odluke Narodne banke Srbije koja je donijela niz mjera ove godine kao što su smanjenje referentne kamate i obavezne rezerve banaka kako bi ojačala povjerenje u dinar. Beta, Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts