Banjski izvori nisu za prodaju

BEOGRAD, Prije dvadesetak dana najavljena privatizacija banjskih zdravstvenih ustanova poput poznate vrnjačke Specijalne bolnice „Merkur“, ali i sudbina banjskih izvora i parkova – ustalasala je cijelu Vrnjačku Banju.
Reakciju lokalnih funkcionera, odbornika, pa i ogromne većine Vrnjčana izazvao je, zaključak Vlade Srbije da se „Merkur“ privatizuje izborom strateškog partnera na neuobičajeni način – najprije spajanjem sa (boljim) dijelom gotovo propalog vrnjačkog hotelskog preduzeća „Fontana“ u jednu, potpuno novu firmu, a potom, „strateškom prodajom“ u paketu, uz zajedničko ulaganje?!
Jer, dok „Merkur“, sa oko 300 zaposlenih, i medicinski i ekonomski slovi za izuzetno uspješnu banjsku bolnicu, nekada hotelski gigant HTP „Fontana“, sada sa oko 200 radnika, tavori u besparici i dugovima, naročito poslije propale privatizacije u julu 2005. godine, poslije čega je ponovo vraćena pod okrilje države?!
A, kako je vrnjačka Specijalna bolnica, osim sopstvenih stacionara hotelskog tipa, korisnik i sva četiri banjska izvora termomineralne vode – Snežnika, Jezera, Slatine i Tople vode, zatim glavnine banjskih parkova, pa i „starog“ Termomineralnog kupatila simbola Vrnjačke Banje, lokalna samouprava je reagovala pokretanjem postupka za prenos prava korišćenja ovih dobara – na opštinu!
Uz to, da bi se privatizacija „Merkura“ i „Fontane“ sprovela po zaključku Vlade, Vrnjčani smatraju da treba riješiti i niz drugih pitanja počev od duga od oko 125 miliona dinara koliko od „Fontane“ potražuju opština i njena javna preduzeća, zatim duga za komunalije nedovršenog hotela „Zvezda“ od oko 400 miliona dinara, do zaštite interesa Fonda PIO i interesa manjinskih akcionara u obje firme.
– Nismo mi protiv privatizacije, pa čak ni po ovom modelu. Ali, naprosto, želimo da zaštitimo sva banjska i javna dobra pošto će uspješna ili neuspješna privatizacija ove dvije firme zasigurno odrediti i dalju sudbinu Vrnjačke Banje i njenih građana – kaže Zoran Seizović, predsjednik opštine.
Posljednju riječ u cijelom ovom postupku, međutim, ipak ima – Vlada.

Pročitaj više:  Cijene i dalje divljaju

Danubijus i Smit
Osim prigovora da budući strateški partner uz garanciju od samo 200.000 evra i investicione obaveze od 10 miliona evra u naredne tri godine dobija petostruko vrijedniji kapital, na sjednici vrnjačkog parlamenta čula se i primjedba da je javni oglas za izbor strateškog partnera „Merkura“ i „Fontane“, kakav je pripremljen za objavljivanje, napisan tako da se jasno vidi – ko je glavni favorit?! Po riječima nekolicine odbornika, pa i Mateje Mijatovića, inače načelnika Raškog okruga i predsednika OO DS, „iza brda“ se valjaju – Investicioni fond „Danubijus grup“ i izvjesni Džon Smit.

Parkovi
Da sa „Fontanom“ i Specijalnom bolnicom koje su uglavnom gazdovale banjskim „zelenilom“ ne bi bilo privatizovano i sva 23 hektara parkova, vrnjačka opština ih je u posljednjih nekoliko godina kupovala, praktično – sama od sebe?! Tako je od 2006. godine do sada „kupljeno“ i u posjed opštine prenijeto 17 hektara parkova za koje je lokalna samouprava platila dvadesetak miliona dinara, a Opština će, najvjerovatnije, morati da „dokupi“ i ostatak!  Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts